V ulicích demonstroval téměř milion odpůrců nezávislosti. Katalánsko může přijít o autonomii, prohlásil Rajoy

Ve Španělsku pokračovaly protesty za udržení jednoty země. V Barceloně v neděli dopoledne začala manifestace proti nezávislosti Katalánska. Akci svolala Katalánská občanská společnost. Účastníci pokřikovali hesla jako „spolu jsme silnější“ nebo „stačilo, vraťme se k rozumu“. Na závěr akce promluví například držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa.

Barcelona / Madrid (Aktualizováno: 14:59 8. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prounijní demonstrace v ulicích Barcelony.

Prounijní demonstrace v ulicích Barcelony. | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Katalánsko by podle španělského premiéra Mariano Rajoye mohlo přijít o autonomní status. Řekl to v rozhovoru pro španělský deník El País. Pokud katalánští poslanci opravdu vyhlásí odtržení od Španělska, nebude to podle něj vůbec nic znamenat.

Španělský premiér nechce ani žádného prostředníka pro případná jednání s katalánskými politiky. Šéf madridské vlády navíc rozhovory podmiňuje tím, že Katalánci označí nedávné referendum za neplatné.

Předseda španělských lidovců taky připomněl, že mu ústava dává právo rozpustit katalánský parlament a vypsat nové volby. Chce se prý ale vyhnout krajním řešením.

Na neděli byla po celé zemi svolaná další shromáždění takzvané mlčící většiny, která chce, aby se Španělsko nedělilo. Z Katalánska ale už mezitím začaly odcházet banky a velké firmy.

Týden po referendu o nezávislosti Katalánska není jisté, jestli se region skutečně od Španělska odtrhne. Centrální španělská vláda by mohla využít i ústavní pravomoci na omezení autonomie Katalánska.

Minulou neděli přišlo v zakázaném referendu hlasovat 43 procent Katalánců. I navzdory tomu, že policie hlasovací místnosti střežila a proti lidem tvrdě zasahovala. Za odtržení Katalánska bylo 90 procent voličů. 

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme