V USA čtvrtý případ nákazy antraxem

Další osoba nakažená snětí slezinnou, tedy antraxem, byla na základě testů zjištěna v New Yorku. Jedná se o pracovnici televizní stanice NBC, u které se objevila kožní verze tohoto onemocnění. Údajně se nakazila poté, co otevřela obálku s podezřelým bílým práškem. Je to už čtvrtý případ v posledních dnech: předchozí tři případy antraxu ve Spojených státech byly zaznamenány vesměs na Floridě. Dnes bylo navíc v italském Janově pět lidí hospitalizováno poté, co přišli do kontaktu s výhružným dopisem. Ten obsahoval hrozby teroristického útoku biologickou zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé začali propadat panice poté, co několik osob dostalo obálku s podezřelým bílým práškem. Večer byla například na několik hodin evakuována redakce New York Times. Obálka přišla jedné z novinářek. První expertizy zatím výskyt antraxu neprokázaly, testy ale probíhají dál. Podlezřelý prášek našli také v budově amerického ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Zatím se nepotvrdilo, že by bakterie antraxu obsahoval dopis adresovaný pobočce firmy Microsoft Corporation v Renu v americkém státě Nevada. Protože první test nákazu signalizoval, provádějí expertu podrobnou analýzu, na jejíž výsledky se čeká. Zaměstnanci amerických pošt dostali včera instrukce, jak zacházet s podezřelými zásilkami, aby se sami nenakazili v případě, že by o teroristický útok skutečně šlo.

Jak z Washingtonu uvádí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, podle FBI zatím nic neukazuje na útok biologickou zbraní. Ředitel NBC Andrew Lack v pátek v New Yorku oznámil, že pracovnice zpravodajství této televize měla pozitivní výsledek testu na antrax. U ženy se ale objevila kožní forma infekce, která je podle expertů méně nebezpečná než antrax napadající dýchací cesty, na který zemřel před týdnem muž na Floridě. Žena užívá antibiotika a není v ohrožení života.

Podle NBC dostala redakce před určitou dobou dopis s podezřelým bílým práškem. Podle starosty New Yorku Gulianiho dopis s bílým práškem dnes obdržela i redakce listu The New York Times. Později se ale ukázalo, že v tomto případě šlo o planý poplach. Guiliani oznámil, že třetí patro budovy NBC na Manhattanu bude neprodyšně uzavřeno a prohledáno vyšetřovateli. Všichni zaměstnanci redakce podstoupí vyšetření a dostanou antibiotika. Podle FBI mezi případy v New Yorku a na Floridě neexistuje žádná spojitost.

Pět lidí bylo hospitalizováno v severoitalském Janově po kontaktu s výhružným dopisem, který obsahoval hrozby teroristického útoku biologickou zbraní. Dopis, který dostal manželský pár, obsahoval bílý prášek a lístek s nápisem antrax. Manželé dopis odevzdali policii, jejíž tři příslušníci se jej také dotkli. Preventivní testy ale nezjistily v prášku žádné infekční zdroje.

Jak informuje naše spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi, jednalo se nejspíš o nemístný žert. Včera večer bylo převezeno do janovské nemocnice San Martino pět osob, které se dostali do styku s výhrůžným dopisem s bílým práškem. Dosavadní vyšetření a rozbory jsou negativní. Zpráv kolem případu je málo, je známo pouze to, že na infekčním oddělení janovské nemocnice se nachází adresát výhrůžného dopisu, jeho manželka a tři karabiniéři, povolaní, aby se na dopis podívali. List s výhrůžnými slovy hovořil o antraxu neboli sněti a byl posypán bílým práškem podobně jako v případě bioteroristických dopisů ve Spojených státech. Všech pět osob bylo převezeno do nemocnice z opatrnosti, neprojevili se na nich žádné příznaky. Lékaři čekají ještě na výsledky dvou zkoušek a pak bude všech pět osob propuštěno z nemocnice.

Podle našich armádních špiček je Česká republika na případný útok biologickými zbraněmi připravena. Všechny vojenské nemocnice jsou v pohotovosti. Za biologické zbraně jsou považovány ebola, mor, pravé neštovice, antrax nebo botulotoxin. Podle hygienika Hlavního města Prahy Vladimíra Polaneckého se proti nemocem vyvolaným těmito látkami lze chránit. Očkování je ale možné jen u některých. "U toho botulotoxinu se používají antiséra podle toho, jaký je to tip, a u těch běžnějších nákaz to je vakcinace proti variole, i když si zas na druhou stranu potřebujeme uvědomit, že část populace je chráněna, protože do roku 1971 se ještě očkovalo."

Naši odborníci varují před zbytečným šířením poplašných zpráv o použití biologických zbraní. Náčelník vojenské zdravotnické služby Jan Petráš Českému rozhlasu řekl: "Nejdůležitější je nepropadat panice, zachovat klid, tak aby nedošlo k pokládání příznaků třeba běžné chřipkové epidemie nebo běžných infekčních onemocnění za projev napadení biologickou zbraní."

Olga Krupauerová, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme