V USA další případ antraxu, útoky na Afghánistán opět zesílily

Další onemocnění antraxem bylo zaznamenáno ve Spojených státech. V pořadí třetí zaměstnanec listu New York Post se nakazil kožní formou sněti slezinné. Spóry sněti slezinné byly mezitím potvrzeny i na dalších místech Spojených států - u strojů na třídění pošty v New Yorku a v poštovní úřadově v Kansas City. Americké útoky na Afghánistán opět zesílily. Dvě vlny náletů zasáhly důležitou silnici vedoucí z Kábulu na sever k frontě, kde proti sobě stojí jednotky afghánského vládního hnutí Taliban a vojska opozičního Severního spojenectví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

antrax léky

antrax léky | Foto: Armáda ČR

Další onemocnění antraxem bylo zaznamenáno ve Spojených státech. V pořadí třetí zaměstnanec listu New York Post se nakazil kožní formou sněti slezinné. Potvrdily to výsledky lékařských testů. Muž, který pracoval ve stejném oddělení jako první nakažená Johanna Hudenová, se léčí antibiotiky. Antrax byl objeven v podezřelých poštovních zásilkách v Pákistánu. Spóry sněti slezinné byly potvrzeny vládní laboratoří v jednom ze čtyř dopisů. Přítomnost bakterie ve zbylých zásilkách zatím potvrdila soukromá laboratoř. Výsledek testu nyní přezkoumají vládní výzkumníci.

Spory sněti slezinné byly potvrzeny na dalších místech Spojených států - u strojů na třídění pošty v New Yorku a v poštovní úřadově v Kansas City. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí oznámilo, že eviduje už 17 lidí nakažených antraxem. Vyšetřovatelům se podle agentury AP zatím nepodařilo zjistit, jak se infikovala pracovnice newyorské nemocnice, která neměla žádnou spojitost s poštovní službou. Žena onemocněla agresivní plicní formou choroby a tento týden zemřela. Ze 17 nakažených lidí onemocnělo nejnebezpečnější plicní formou deset lidí. Čtyři z nich zemřeli.

Naopak jako falešný poplach se ukázala antraxová hrozba v Německu. Konečné zkoušky nepotvrdily stopy antraxu, které předtím po předběžných testech hodnotila už jako pozitivní ministerstva zdravotnictví dvou německých spolkových zemí. Ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová společně s odborníky ústavu Roberta Kocha večer v Berlíně obavy vyvrátila.

Americká letadla podnikají nové útoky na cíl v Afghánistánu. Dvě vlny náletů zasáhly důležitou silnici vedoucí z Kábulu na sever k frontě, kde proti sobě stojí jednotky afghánského vládního hnutí Taliban a vojska opozičního Severního spojenectví. Taliban také oznámil, že v provincii Ghazní zemřelo včera v troskách dvou vrtulníků 40 až 50 Američanů. Jeden stroj se tam údajně zřítil a druhý byl sestřelen, když letěl prvnímu na pomoc. Podle amerického ministerstva obrany ale vrtulník s příslušníky amerických zvláštních jednotek havaroval ve špatném počasí. Čtyři členové posádky údajně utrpěli zranění.

Agentura AIP informovala také o tom, že Taliban propustil francouzského novináře Michela Peyrarda. Čyřiačtyřicetiletý reportér francouzského časopisu Paris Match byl v Afghánistánu zadržen v ženském přestrojení 9. října. Po propuštění mohl volně projít do Pákistánu.

Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin obvinil Organizaci spojených národů ze zločinů proti muslimům. Jeho vystoupení odvysílala katarská televize Al-Džazíra. Arabsští vůdci, kterí se světovou organizací jednají, jsou podle bin Ládina bezvěrci. Ládin v arabské satelitní televizi také řekl, že dosud nebyly předloženy žádné důkazy o tom, že stopy pachatelů teroristických útoků na Spojené státy vedou do Afghánistánu.

Jednotky afghánské opozice zajaly v noci u města Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu zhruba tisíc bojovníků vládního hnutí Taliban. Uvedl to představitel ministerstva zahraničí opoziční Severní aliance s tím, že v bitvě bylo zabito 80 vojáků Talibanu. Z tisícovky talibanských vojáků se po bitvě na frontě u Mazáre Šarífu údajně vzdalo zhruba 8 stovek bojovníků. Podle představitele Severní aliance se se zbraněmi a materiálem vzdalo i kolem šesti mullů, velitelů jednotek Talibanu v oblasti. Tvrzení opozice však nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů.

Taliban popravil tři stoupence roajalistického emisara Hamída Karzáího, které bojovníci Talibanu zadrželi po přestřelce. Informovala o tom afghánská tisková agentura AIP. Všichni tři muži byli ve středovýchodní části Afghánistánu spolu s Karzáím, který je bývalým náměstkem ministra zahraničí a má blízko ke kruhům podporujícím bývalého krále Muhammada Záhira Šáha. Taliban také tvrdí, že sestřelil dva americké vrtulníky. Podle talibanského konzula v pákistánském Péšávaru maulví Nadžíbulláha se stroje účastnily vzdušného útoku na oblast Navur. Nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany už dříve potvrdil, že při vojenské operaci v Afghánistánu včera havaroval americký vrtulník. Čtyři američtí vojáci utrpěli při pádu stroje zranění. Podle činitele ale vrtulník skončil na zemi spíše v důsledku špatného počasí, než že by ho zasáhly nepřátelské střely.

Velká Británie a Spojené státy zmrazí finanční aktiva 25 teroristických organizací. Britský ministr financí Gordon Brown potvrdil, že mezi organizacemi je například separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda, extrémní odnož severoirské IRA nazvaná Pravá IRA nebo Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Brown očekává, že všechny finanční instituce si prověří své informace a zmrazí aktiva těch, jejichž jména jsou na seznamu. Podle ministra nové opatření dokazuje pevné odhodlání amerických a britských úřadů učinit vše nezbytné pro to, aby byla přerušena finanční podpora teroristických organizací.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme