V USA jsou hitem internetové portály zkoumající výroky politiků

Ve Spojených státech zaznamenaly možná v souvislosti s prezidentskými primárkami velký úspěch zpravodajské portály, které zkoumají pravdomluvnost demokratických i republikánských politiků. Píšou je samotní novináři a na paškál si berou i ty nejvýše postavené osobnosti americké politiky jako prezidenta USA Baracka Obamu. Největší úspěch má web Politifact.com.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Už od minulé prezidentské kampaně se několik internetových portálů věnuje zkoumání pravdivosti výroků kandidátů, ale i jiných politiků.

Jde například o web The Fact Checker, který provozuje deník Washington Post, nebo FactCheck, který zřídilo Annanbergské centrum pro veřejnou politiku Univerzity v Pennsylvánii.

Velmi populární je web Politifact.com, který přináší hodnocení velmi rychle. Portál zřídil list Tampa Bay Times a pracují na něm sami novináři, kteří za to dokonce dostali novinářskou Pulitzerovu cenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací k webům, které odhalují pravdivost výroků amerických politiků, přinesl v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Vybrané výroky web hodnotí na pětistupňové škále, protože některá tvrzení můžou být pravdivá jenom z menší nebo větší části a nelze říct, že jde o pravdu či lež. Pro vyložené nesmysly má portál zvláštní kategorii "Pants on fire".

Příkladem nepravdivého výroku je například tvrzení samotného prezidenta USA Baracka Obamy. Podle jeho předvolebních internetových stránek tvrdí všichni republikánští kandidáti, že chtějí zrušit veškerou finanční pomoc Izraeli a všem ostatním státům. Žádný z nich to ale nikdy neřekl.

Také bývalý republikánský kandidát Herman Cain prohlásil, že Čína vyvíjí jadernou zbraň a mělo by se jí v tom zabránit. Čína už ale atomové zbraně má dlouho.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme