V USA oficiálně začal svátek Díkůvzdání. Obama dal milost krocanům

Každá roční doba má své rituály a platí to i o Americe. V době, kdy se chystá pečení desítek milionů krocanů na tradiční večeři Díkůvzdání, uděluje prezident už jednomu nebo dvěma opeřencům obřadně milost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu G20 v jihokorejském Soulu | Zdroj: ČTK

„Dobré ráno, přivedl jsem si dneska s sebou dvě spolehlivé asistentky, dcery Malii a Sašu,“ začíná prezident Obama obřad, na který čekáme už přes dvě hodiny a někteří z nás jsou tak trochu prokřehlí. A tak se těšíme, že nás zahřeje prezidentský humor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělení milosti sledoval v Růžové zahradě Bílého domu i washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

„Složil jsem přísahu jako hlava nejmocnějšího národa na zeměkouli. Dnes naplňuji jeden ze svých nejdůležitějších úkolů a omilostňuji dva krocany,“ vtipkuje Obama. „Je to dobrý pocit. Aspoň někdo bude letos v listopadu ušetřený nakládačky,“ pokračuje Barack Obama a naráží tím na porážku demokratů v nedávných kongresových volbách.

Vysvětluje, že krocani Apple a jeho náhradník Cider pocházejí z farmy v Kalifornii, kde si vysloužili milost předváděním před porotou za tónů hudby. „Bylo to něco jako Star Dance, jen šlo vítězům o trochu víc,“ žertuje šéf Bílého domu. Shromáždění podřízených, přátel a jejich přátel se směje spolu s ním.

V prezidentském proslovu pak ale přichází chvíle na zvážnění, připomenutí Otců poutníků, kteří tradici Díkůvzdání v Americe 17. století založili. „… a samozřejmě prezidenta Lincolna, který v době kruté občanské války prohlásil Díkůvzdání federálním svátkem,“ dodává americký prezident.

Připomenou se vojáci bránící bezpečí Američanů ve vzdálených konfliktech a v podobném duchu se pokračuje až prezident dojde k obecnému závěru: „V Americe se ve zlých časech dáme dohromady, nevzdáváme se, nestěžujeme si, neobracíme se k sobě zády.“

„Takoví jsme a Díkůvzdání nám to připomíná,“ říká přesvědčivě šéf Bílého domu. Ztichlé publikum shromážděné v Růžové zahradě Bílého domu souhlasně a vážně pokyvuje hlavami. Ale ne dlouho. Prezident totiž zakončí zase na lehčí notu. Pokyne směrem ke krocanům a prohlásí:„Jste omluvení od večeře na Díkůvzdání.“ Publikum se opět rozveselí, a Růžová zahrada Bílého domu, zalitá podzimním sluncem zase pookřeje.

Svátky Díkůvzdání 2010 v Americe oficiálně začaly.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme