V USA operuje téměř 150 ruských tajných agentů. Shání informace o Trumpově vládě, tvrdí CNN

Ruské zpravodajské služby zvyšují svou aktivitu v USA povzbuzeny absencí významnějších odvetných kroků vlád Baracka Obamy a Donalda Trumpa. Uvedla to televize CNN s odvoláním na prohlášení amerických špionážních expertů. Na území USA dnes podle nich operuje téměř 150 osob podezřelých z příslušnosti k ruským tajným službám.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Zvýšení počtu ruských agentů registrují americké kontrašpionážní a policejní agentury od listopadových prezidentských voleb, uvádí televize. Rusové se zřejmě snaží získat víc informací o Trumpově vládě, která je nová a pro Moskvu stále ještě nepředvídatelná.

Rusko doplňuje řady svých agentů prořídlé po prosincovém vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA podezřelých ze špionáže. Podle sdělení jednoho z amerických expertů má Moskva nyní v USA mnohem víc špionů než v kterékoli jiné zemi.

Několik dní před volbami ruští hackeři napadli hlasovací software USA, vyplývá z uniklé zprávy

Číst článek

Rusové oslovují osoby, které mají přístup k tajným informacím, a vedou hackerské útoky proti vládním úřadům USA. V několika případech se pokusili získat zaměstnání v organizacích operujících s utajovanými skutečnostmi.

Americké ministerstvo zahraničí ale dál poskytuje dočasná služební víza Rusům podezřelým ze špionáže, upozorňuje CNN. Tento stav se nezměnil ani po zjištění, že Moskva se vměšovala do amerických prezidentských voleb. Podle bývalého mluvčího ministerstva zahraničí Johna Kirbyho je situace obtížná, protože k odepření víz musí být konkrétní důvod.

Čelit důrazněji ruské hrozbě brání i politické spory v hodnocení ruských aktivit a rovněž Trumpovo zdráhání přijmout tvrzení kontrarozvědek o ruském vměšování.

Hrozbou může být také využívání ruského softwaru, jehož prostřednictvím se ruské tajné služby mohou dostat do amerických sítí. Podle CNN jde zejména o produkty moskevské antivirové firmy Kaspersky Labs, které americké vládní úřady běžně nakupují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme