V USA probíhá vyšetřování ropné katastrofy. Ropa uniká dál

V americkém Senátu se chystají první slyšení o dubnovém výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu u pobřeží amerického státu Louisiana. Slyšení se mají zúčastnit zástupci tří firem, které se podílely na provozu plošiny, British Petroleum (BP), Transocean a Halliburton. Podle amerických médií se zřejmě budou navzájem obviňovat z výbuchu, který má za následek možná největší ekologickou katastrofu v amerických dějinách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna ohrožuje pobřeží Lousiany  

Ropná skvrna ohrožuje pobřeží Lousiany   | Zdroj: ČTK

Z podmořského vrtu mezitím dál uniká do moře denně asi 800 tisíc litrů ropy denně, ropná skvrna se zvětšuje a ohrožuje pobřeží od Louisiany, přes Mississippi, Alabamu až po severozápadní Floridu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných následcích ekologické katastrofy v Mexickém zálivu mluvil na Rádiu Česko hydrolog Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Společnost BP, která se už dříve přihlásila k odpovědnosti za škody, se dnes chce znovu pokusit uzavřít poškozený vrt. Odborníci se pokusili zastavit únik z poškozeného vrtu už o víkendu. Umístili do hloubky patnácti set metrů dvanáctimetrový zvonový kryt, který měl zachytit až 85 procent unikající ropy. Po několika hodinách ho ale museli odsunout, protože na vnitřní straně zvonu se začaly tvořit krystaly zmrzlých metanových hydrátů.

Experti nečekali, že by krystaly mohly zacpat otvor ve zvonu určený k odčerpávání ropy, ale přesně to se stalo. Dnes proto chtějí použít menší kryt.

Nebezpečné chemikálie

Společnost BP také pumpuje k poškozenému vrtu chemikálie pro rozklad ropy. Někteří ekologové ale varují před používáním takových látek v hloubce. Obávají se, že chemikálie se mohou dostat do mořských proudů a ovlivnit život ve velké části oceánu.

„Je velice nebezpečné používat chemikálie, hlavně v těchto hloubkách, kde je mohou podmořské proudy roznést neznámo kam. Zatím se ve světě nic podobného nepraktikovalo, chemikálie se používaly jen na hladině a na povrchu. Rozhodně bych varoval před používáním chemikálií v hlubinách,“ říká Bohumír Janský, geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Společnost BP mezitím připravuje několik dalších způsobů, jak omezit únik ropy. Jednou z možností je ucpat vrt odpadovým materiálem. I před tímto způsobem ekologové varují a nesouhlasí s ním.

V Mexickém zálivu se také hloubí nová šachta, která by se zespodu napojila na poškozený vrt. Novým vrtem by se pak vpravil pod mořské dno beton, kterým by se únik ropy zastavil. Práce by ale měly trvat asi 80 dnů.

Podle hydrologa Janského již uniklá ropa vážně narušila mořský ekosystém Mexického zálivu. „Rozsah tohoto poškození ale bude záležet na tom, zda ropná skvrna dosáhne pobřeží, kde jsou korálové útesy, mangrovové porosty, ale hlavně ramena řeky Mississippi s celou řadou jezer se stojatou vodou. Pokud by sem pronikla ropa, škody by byly mnohdy nevratné,“ konstatuje Janský.

Martina Mašková, Helena Berková, Jan Piroch, Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme