V USA roste počet sterilizací, a to hlavně u žen. Podle studie se tak děje po omezení práva na potrat

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena u vody, ilustrační foto

Autoři studie také upozorňují, že sterilizační zákroky u žen jsou mnohem složitější (ilustrační foto) | Foto: Christian Lue | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

V červnu 2022 nejvyšší soud USA zrušil přelomové rozhodnutí v kauze Roeová versus Wade z roku 1973, které stanovilo právo na potrat plošně v celých Spojených státech přibližně do 22. týdne těhotenství.

Arizona může vymáhat 160 let starý zákaz potratů, rozhodl soud v USA. Začne platit za čtrnáct dní

Číst článek

Od té doby o pravidlech pro potraty rozhodují jednotlivé státy, čehož politici Republikánské strany využili ke striktnímu omezení přístupu k tomuto typu zdravotní péče. Zákaz interrupcí teď platí ve 14 státech, v dalších sedmi jsou výrazně omezeny.

Potraty jsou i jedním z velkých témat listopadových amerických prezidentských voleb, píše deník Le Figaro.

Skupina výzkumníků pod vedením Jacqueline Ellisonové zpracovala data z akademických zdravotních zařízení. Porovnávali období 2019 až 2022, tedy do rozhodnutí soudu, s obdobím 2022 až 2023.

Výzkum se zaměřil na lidi od 18 do 30 let, u nichž je větší pravděpodobnost, že by později dobrovolné sterilizace mohli litovat, uvedli autoři studie. U žen se trvalé antikoncepce dosahuje podvázáním vejcovodů, u mužů vasektomií.

Před červnem 2022 podstoupilo v USA měsíčně sterilizaci v průměru 2,8 žen a jeden muž na 100 000 obyvatel. Po rozhodnutí soudu lidé do 30 let projevili nebývalý zájem o tyto zákroky, šlo v průměru o 58 žen a 27 mužů za měsíc na 100 000 obyvatel.

Viceprezidentka USA navštívila interrupční kliniku. Nechceme tu potratový turismus, bouří se odpůrci

Číst článek

Po prvotní reakci se zase čísla přiblížila k dřívějším průměrům. Ale zatímco u mužů to je opět zhruba jeden zákrok za měsíc na 100 000 mužů, o žen je nový průměr 5,8 zákroku a zájem stoupá rychleji než dřív, shrnula závěry studie AFP.

„Zásadní rozdíl v poměru četnosti těchto dvou zákroků pravděpodobně odráží skutečnost, že za prevenci těhotenství jsou v drtivé většině zodpovědné mladé ženy,“ uvedla Ellisonová, odborná asistentka na katedře zdravotní politiky a managementu na Pitt School of Public Health v Pittsburghu v Pensylvánii.

Ženy, jež mohou otěhotnět, podle ní „neúměrně pociťují zdravotní, sociální a ekonomické důsledky zákazu potratů“.

Autoři studie také upozorňují, že sterilizační zákroky u žen jsou mnohem složitější a dvakrát až šestkrát dražší než u mužů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme