V USA se nyní pohřešuje 51 českých občanů

České ministerstvo zahraničí rozdělilo pohřešované Čechy do tří skupin. Příbuzným 11 z nich, kteří se v době teroristických útoků zřejmě nacházeli v New Yorku a mohli se stát jejich obětí, už byly kvůli dalšímu pátrání rozeslány k vyplnění formuláře amerických úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O další části pohřešovaných nemá ministerstvo přesné informace, a mohli tedy být v tu dobu v New Yorku. Třetí skupinu tvoří Češi, kteří při útoku nepobývali v New Yorku, ve Washingtonu ani jejich okolí. V jejich případě je podle ministerstva malá pravděpodobnost, že se jim mohlo něco stát.

Vzdušný prostor nad jadernou elektrárnou v Dukovanech zřejmě hlídají nejen vojáci z nedaleké letecké základny v Náměšti nad Oslavou, ale také protiletadlový raketový pluk ze Žatce. Jeho přítomnost u Dukovan Českému rozhlasu potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován. Oficiálně se k této informaci ale nikdo nechce vyjádřit. Vojáci ze Žatce se měli na Vysočinu údajně přesunout během víkendu. Mají prý posílit obranu samotného letiště, které je připraveno poskytnout servis letounům NATO, a ochranu nedaleké jaderné elektrárny.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík po pátečním jednání krizového štábu řekl, že "došlo k přerozmístění systémů protivzdušné obrany a nyní jsou na místech, která nejsou jejich standardními stanovišti". Dodal, že v současné době jsou všechna "krizová místa" chráněna proti případným teroristickým útokům, podobným těm ve Spojených státech.

Lenka Rákosová, Petros Martakidis, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme