V USA se nyní pohřešuje stovka Čechů

Počet našich občanů, kteří se po úterních teroristických útocích ve Spojených státech zatím neozvali svým rodinám a známým, klesl v neděli dopoledne na 103. Podle ředitele konzulárního odboru ministerstva zahraničí Ivana Záleského úřady nadále nemají žádnou zprávu o tom, že by některý z nich byl zraněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou volat na tři linky ministerstva zahraničí: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla 02 / 2418 2551 a 02 / 2418 2740.

V Katedrále Svatého Víta na Pražském hradě se v podvečer za účasti prezidenta Václava Havla s chotí, diplomatického sboru, nejvyšších představitelů křesťanských církví a zástupů občanů konala ekumenická bohoslužba. Byla věnována obětem terorismu ve Spojených státech a představovala duchovní most mezi českým a americkým lidem. Bohoslužbu pořádalo pražské arcibiskupství a Ekumenická rada církví. Sešli se na ní nejen duchovní, nejen věřící, ale i nevěřící, lidé dobré vůle, kteří myslí na trápení a žal amerického lidu. Lidé, kteří cítí lítost, smutek, obavy o lidstvo i osobní strach, ale také vztek, bezmoc i touhu po pomstě. Primas český, kardinál Vlk řekl: "Zabít nic netušícího je hrozné, ale hrozné je být teroristou, vrahem a zoufalcem, který je oddán nenávisti a zlu". Kardinál prosil o světlo pro život lidí. Synodní senior, evangelík Pavel Smetana pod klenbou katedrály mimo jiné připomněl a zdůraznil soudržnost amerických rodin. Citoval poslední telefonické vzkazy obětí: "Miluji Tě a vždycky jsem Tě miloval". Smrt - jak řekl - nemá poslední slovo, nýbrž život, život nad veškeré lidské pomyšlení.

Bohoslužba byla připravována v úzké spolupráci s bezpečnostními složkami. Organizátoři požádali občany, aby s sebou do chrámu nenosili zavazadla, kabelky a tašky, a nekomplikovali tak bezpečnostním orgánům možnost kvalitní kontroly a zajištění bezpečnosti všech přítomných.

Ještě před bohoslužbou se Václav Havel sešel s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem a znovu ho ujistil o solidaritě Česka se Spojenými státy. Velvyslanec prezidenta informoval o aktuální situaci v USA a zároveň poděkoval za projevy solidarity.

V Česku nadále trvají zvýšená bezpečnostní opatření vyhlášená mesiresortním krizovým štábem. Armáda zůstává v pohotovosti a strategické objekty jsou stále pod zostřeným dozorem.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme