V USA se nyní pohřešuje stovka Čechů

Počet našich občanů, kteří se po úterních teroristických útocích ve Spojených státech zatím neozvali svým rodinám a známým, klesl v neděli dopoledne na 103. Podle ředitele konzulárního odboru ministerstva zahraničí Ivana Záleského úřady nadále nemají žádnou zprávu o tom, že by některý z nich byl zraněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé, kteří své blízké pohřešují, mohou volat na tři linky ministerstva zahraničí: horkou bezplatnou 0800 200 000 a krizová čísla 02 / 2418 2551 a 02 / 2418 2740.

V Katedrále Svatého Víta na Pražském hradě se v podvečer za účasti prezidenta Václava Havla s chotí, diplomatického sboru, nejvyšších představitelů křesťanských církví a zástupů občanů konala ekumenická bohoslužba. Byla věnována obětem terorismu ve Spojených státech a představovala duchovní most mezi českým a americkým lidem. Bohoslužbu pořádalo pražské arcibiskupství a Ekumenická rada církví. Sešli se na ní nejen duchovní, nejen věřící, ale i nevěřící, lidé dobré vůle, kteří myslí na trápení a žal amerického lidu. Lidé, kteří cítí lítost, smutek, obavy o lidstvo i osobní strach, ale také vztek, bezmoc i touhu po pomstě. Primas český, kardinál Vlk řekl: "Zabít nic netušícího je hrozné, ale hrozné je být teroristou, vrahem a zoufalcem, který je oddán nenávisti a zlu". Kardinál prosil o světlo pro život lidí. Synodní senior, evangelík Pavel Smetana pod klenbou katedrály mimo jiné připomněl a zdůraznil soudržnost amerických rodin. Citoval poslední telefonické vzkazy obětí: "Miluji Tě a vždycky jsem Tě miloval". Smrt - jak řekl - nemá poslední slovo, nýbrž život, život nad veškeré lidské pomyšlení.

Bohoslužba byla připravována v úzké spolupráci s bezpečnostními složkami. Organizátoři požádali občany, aby s sebou do chrámu nenosili zavazadla, kabelky a tašky, a nekomplikovali tak bezpečnostním orgánům možnost kvalitní kontroly a zajištění bezpečnosti všech přítomných.

Ještě před bohoslužbou se Václav Havel sešel s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem a znovu ho ujistil o solidaritě Česka se Spojenými státy. Velvyslanec prezidenta informoval o aktuální situaci v USA a zároveň poděkoval za projevy solidarity.

V Česku nadále trvají zvýšená bezpečnostní opatření vyhlášená mesiresortním krizovým štábem. Armáda zůstává v pohotovosti a strategické objekty jsou stále pod zostřeným dozorem.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme