V USA se objevují první vyzyvatelé prezidenta Baracka Obamy

Boj o Bílý dům se znovu rozjíždí. Americký prezident se sice bude volit až příští rok, už teď se ale spekuluje o vyzyvatelích prezidenta Baracka Obamy. A nejenom spekuluje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama označil odstoupení Husního Mubaraka za historickou událost. | Zdroj: ČTK

Jeden republikánský kandidát už je víceméně jasný. Jmenuje se Newt Gingrich a byl předsedou Sněmovny reprezentantů za prezidenta Billa Clintona, se kterým v polovině 90. let minulého století sváděl urputné boje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka mluví o kandidátech na budoucího amerického prezidenta v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V posledních letech sice nezastával žádný volený úřad, věnoval se hlavně akademické práci, psaní, debatám, působí často v televizi, hlavně v konzervativním kanálu Fox News. V každém případě je velmi prominentní, nepřehlédnutelnou osobností Republikánské strany.

Čekalo se, že tento týden oznámí v domovské Atlantě v Georgii, zda nebude nebo nebude kandidovat. Včera se všude objevily zprávy, že zřídil zvláštní výbor, jehož cílem má být přezkoumat šance na zvolení.

Možných republikánských uchazečů je ovšem celá řada, ale nikdo kandidaturu ještě oficiálně nepotvrdil.

Prezident Obama oznámil svou tehdejší kandidaturu už 10. února 2007. Letos si dávají republikáni na čas. Nejčastěji zmiňovaným důvodem jsou finance, protože předvolební kampaně jsou v Americe pořád dražší, ale i fyzicky náročnější pro kandidáty.

Hanka Shánělová, Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme