V USA se začíná mluvit o změně volebního systému

Průběh nynějších amerických prezidentských voleb oživil hlasy volající po změně volebního systému v USA. Zvláště se tento trend posílí v případě, že zvítězí republikán George Bush mladší, pro kterého přitom celkem hlasovalo méně Američanů než pro jeho demokratického rivala Alberta Gorea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rozhodovat musejí lidé. Vládnout musí většina,“ řekl demokratický senátor ze státu Illinois Dick Durbin. Usoudil, že současný systém není cestou k dobrému řízení země. Durbin je jednou z osobností, které podporují nový návrh ústavního dodatku, který počítá s ukončením 200 let starého systému, který je založen na volitelích, a se zavedením přímých voleb prezidenta USA. Dosavadních asi 700 pokusů v posledních desetiletích systém změnit vždy zkrachovalo.

Zastánci současného systému argumentují například tím, že vyžaduje od kandidátů větší zapojení do problému jednotlivých států a být všestrannější. „Pokud se zbavíme systému volitelů, velké množství států přijde o návštěvu prezidentského kandidáta,“ soudí republikánský senátor Mitch McConnell z Kentucky.

Šéf republikánské většiny Trent Lott z Mississippi vzkázal politikům, že podobnou změnu nevylučuje, ale že je potřeba celou záležitost pečlivě prozkoumat a zvážit.

V Kongresu se podle agentury AP povede v příštích měsících debata o návrhu, který však nejspíš opět neprojde. Změnu ústavy by musely podpořit nejméně dvě třetiny senátorů a stejný počet poslanců. Poté musí text ratifikovat nejméně 38 z 50 států USA.

Dějiny amerických prezidentských voleb už znají případy, kdy vyhráli kandidáti, kteří dostali více hlasů volitelů, přestože se pro ně v celostátním měřítku vyslovilo méně voličů. Hlavou USA bylo také více než deset prezidentů, kteří získali méně než polovinu hlasů voličů.

V americkém systému nejde jen o to získat více hlasů voličů, ale především získat více volitelských hlasů. Čím je daný stát lidnatější, tím více na něj připadá volitelů, a kdo z kandidátů vyhraje v lidovém hlasování v tom či onom státě, a to třeba jen o jediný hlas voliče, sbírá všechny volitelské hlasy. Prezidentský úřad může získat jen ten, kdo získá nadpoloviční většinu z celkem 538 volitelů, tedy 270.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme