V USA se začíná mluvit o změně volebního systému

Průběh nynějších amerických prezidentských voleb oživil hlasy volající po změně volebního systému v USA. Zvláště se tento trend posílí v případě, že zvítězí republikán George Bush mladší, pro kterého přitom celkem hlasovalo méně Američanů než pro jeho demokratického rivala Alberta Gorea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rozhodovat musejí lidé. Vládnout musí většina,“ řekl demokratický senátor ze státu Illinois Dick Durbin. Usoudil, že současný systém není cestou k dobrému řízení země. Durbin je jednou z osobností, které podporují nový návrh ústavního dodatku, který počítá s ukončením 200 let starého systému, který je založen na volitelích, a se zavedením přímých voleb prezidenta USA. Dosavadních asi 700 pokusů v posledních desetiletích systém změnit vždy zkrachovalo.

Zastánci současného systému argumentují například tím, že vyžaduje od kandidátů větší zapojení do problému jednotlivých států a být všestrannější. „Pokud se zbavíme systému volitelů, velké množství států přijde o návštěvu prezidentského kandidáta,“ soudí republikánský senátor Mitch McConnell z Kentucky.

Šéf republikánské většiny Trent Lott z Mississippi vzkázal politikům, že podobnou změnu nevylučuje, ale že je potřeba celou záležitost pečlivě prozkoumat a zvážit.

V Kongresu se podle agentury AP povede v příštích měsících debata o návrhu, který však nejspíš opět neprojde. Změnu ústavy by musely podpořit nejméně dvě třetiny senátorů a stejný počet poslanců. Poté musí text ratifikovat nejméně 38 z 50 států USA.

Dějiny amerických prezidentských voleb už znají případy, kdy vyhráli kandidáti, kteří dostali více hlasů volitelů, přestože se pro ně v celostátním měřítku vyslovilo méně voličů. Hlavou USA bylo také více než deset prezidentů, kteří získali méně než polovinu hlasů voličů.

V americkém systému nejde jen o to získat více hlasů voličů, ale především získat více volitelských hlasů. Čím je daný stát lidnatější, tím více na něj připadá volitelů, a kdo z kandidátů vyhraje v lidovém hlasování v tom či onom státě, a to třeba jen o jediný hlas voliče, sbírá všechny volitelské hlasy. Prezidentský úřad může získat jen ten, kdo získá nadpoloviční většinu z celkem 538 volitelů, tedy 270.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme