V USA šest případů onemocnění antraxem

Šéf amerického Úřadu pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge oznámil, že ve Spojených státech bylo z tisíců testovaných lidí zjištěno onemocnění snětí slezinnou u šesti lidí. Kožní, tedy léčitelnou formou antraxu byla nakažena pracovnice zpravodajství televizní stanice CBS v New Yorku. Šestou osobou, u níž byla nemoc zjištěna, má být zaměstnankyně pošty v New Jersey. Americká vláda vyhlásila odměnu ve výši jednoho milionu dolarů za informace vedoucí k dopadení šiřitelů zásilek kontaminovaných antraxem. Vyšetřovatelé mezitím zjistili souvislost mezi případy v New Yorku, na Floridě a v budově Kongresu ve Washingtonu. Podle FBI se ve všech případech jedná o stejný kmen bakterií sněti slezinné. Tento kmen je v USA běžný, což prý možná svědčí o domácím pachateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé v ochranných oblecích | Zdroj: ČTK

Třetí hlavní americká televizní společnost byla zasažena antraxem poté, co se případy stejného onemocnění objevily u pracovnice stanice NBC a u dítěte zaměstnance televize ABC.

Předběžné testy prokázaly, že spory sněti slezinné, zjištěné v New Yorku a na Floridě, jsou ze stejného kmene. To ale neznamená, že baktérie pocházejí ze stejného zdroje, oznámili američtí odborníci. Dosud také nebyla prokázána účast zahraničních teroristů při šíření antraxu. Existují naopak jisté náznaky domácího původu antraxu, nikoli však jeho spojení se zbrojním programem. Bakterie nalezené v úřadě senátora Toma Daschleho, byli podle expertů vyrobeny profesionálně, avšak ne v tak vysoké koncentraci, jaká je zapotřebí pro vojenské použití a navíc reaguji na antibiotika.

Na tři desítky případů kontaktů s antraxem přiměly Kongres Spojených států k bezprecedentnímu uzavření komplexu budov na washingtonském Kapitolu včetně Kongresu pro veřejnost i všechny zaměstnance. V části budovy Senátu se totiž vyskytly spory antraxu. Poté, co byl v úřadovně vůdce demokratické většiny v Senátu Toma Daschleho otevřen dopis s antraxem, projdou testy všichni, kdo navštívili páté a šesté patro budovy. Celý komplex by měl být po důkladném prověření znovu otevřen v úterý ráno. Stopy antraxu byly nalezeny i v úřadu newyorského guvernéra Patakiho.

Stovky kongresmanů a jejich spolupracovníků opustily Kapitol poté, co vůdce republikánské většiny ve sněmovně reprezentantů Dennis Hastert oznámil, že nejméně do úterý bude probíhat kompletní prohlídka kongresových budov. Texaský kongresman Charlie Gonzales při odchodu z Kapitolu zpravodajce Českého rozhlasu řekl: "Určitě to neznamená, že Kongres Spojených států přestává fungovat. Chceme jenom, aby všechny prostory byly bezpečné jak pro naše zaměstnance, tak pro nás." Senát dnes bude fungovat omezeně. Mimořádná opatření vyvolaly výsledky laboratorních testů, které prokázaly kontakt s antraxem u 31 pracovníků Senátu. Kancelář senátora Daschleho obdržela v pondělí dopis kontaminovaný bakteriemi antraxu.

Výskyt antraxu byl také poprvé zjištěn mimo území Spojených států. Jeho přítomnost byla potvrzena v dopise, který dostal nejmenovaný podnikatel v Nairobi. Informoval o tom keňský ministr zdravotnictví Sam Ongeri. Dopis byl odeslán z americké Atlanty. Údajně s ním přišli do kontaktu další tři členové podnikatelovy rodiny.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme