V USA si připomínají výročí 11. září, ne všichni museli zemřít

Američané vzpomínají na oběti teroristických útoků z 11. Září 2001. V New Yorku, Washingtonu a v Pensylvánii zemřely před 11 lety skoro 3 tisíce lidí. Někteří z nich přitom možná vůbec zemřít nemuseli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za oběti útoků 11. září 2001 z řad záchranářů | Foto: Kateřina Křenová

Christopher Santor byl 23letý hasič, který o život přišel před právě před 11 lety při útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku.

Podle jeho matky Maureen, ale její syn zemřít nemusel: „Neměli funkční vysílačky. To jsme věděli všichni. Proto nás šokovalo vystoupení starosty Rudiho Giulianiho před vyšetřovací komisí pro 11. září. Když se ho ptali na vysílačky, odpověděl, že fungovaly. Hasiči v budově prý se sami rozhodli, že v nich zůstanou."

Tato komise také později konstatovala, že vysílačky hasičů byly nekvalitní. Maureen je v každém případě přesvědčená, že její syn nikdy neslyšel výzvu k opuštění mrakodrapů těsně před jejich zhroucením, jinak by tam určitě nezůstal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příběh hasiče Christophera Santora a jeho rodičů, které 11. září 2001 velmi poznamenalo

„V prvé řadě byl můj syn ve zkušební době. Byl to velmi mladý a nezkušený hasič a musel poslouchat nadřízené. Kdyby dostal příkaz opustit Světové obchodní středisko, okamžitě by to udělal. Je naprosto nemyslitelné, že se Christopher sám rozhodl v té budově zůstat,“ myslí si o situaci Maureen.

Další komplikace nastaly pro matku po 11. září, kdy se marně snažila najít svého syna, neúspěšně obvolávala nemocnice a obcházela márnice.

Vyšetřovatelé omylem pohřbili jejího syna, jako někoho úplně jiného - jeho hasičského kolegu Josého. Na chybu v identifikaci přišli až skoro s dvouměsíčním zpožděním.

Mrakodrap postavený místo newyorkských dvojčat bude vyšší a bezpečnější

Číst článek

„Nedokázala jsem nikdy pochopit, jak se mohli takhle zmýlit. Možná to zní podivně, ale i tak to pro mne tenkrát byla úleva. Potřebovala jsem mít jistotu, že je můj syn opravdu mrtvý,“ říká Maureen.

Maureen Santorová se snaží se ztrátou syna vyrovnat pozitivní prací. Bývalá učitelka základní školy vydala 2 knihy pro děti o tom, co se 11. září 2001 stalo. Spolu s manželem také založila vzdělávací nadaci pro děti hasičů.

Vít Pohanka, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme