V USA vrcholí přípravy na start dalšího raketoplánu

Poté, co se nad částí Floridy přehnal koncem minulého týdne hurikán Dennis, vracejí se tam turisté, aby stihli zítřejší start raketoplánu Discovery. Půjde po dvou a půl letech o první misi amerického vesmírného plavidla s lidskou posádkou, po zřícení Columbie při přistávacím manévru. Podle meteorologů je sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že počasí dovolí středeční start.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketoplán před startem | Foto: NASA

Hotely a kempy na Atlantickém pobřeží Floridy se pomalu zaplňují a Američané se více než o hurikán a útočící žraloky zajímají, ze které pláže bude start raketoplánu Discovery vidět pouhým okem. Důchodcům a rodinám s dětmi lokální televizní stanice radí, aby si už nyní nakoupili opalovací krémy, repelenty, dostatek jídla a pití a nerušeně si užili jeden z nejsledovanějších startů v historii letů amerických raketoplánů, která se datuje od roku 1981.

Televizní společnosti instalují asi pět kilometrů od kosmodromu obří přenosové vozy, tiskové oddělení NASA očekává přes 2000 novinářů. Z Houstonu přiletí na start Discovery také někteří příbuzní astronautů, kteří v zimě 2003 v troskách druhého zříceného raketoplánu zahynuli.

Američané souhlasí s lety raketoplánů do vesmíru

Američané velmi podporují lety raketoplánů do kosmu. Jen pětina dotázaných ale věří, že NASA může zabránit nehodám podobným té, kterou potkal nejstarší raketoplán Columbia před dvěma a půl roky. Vyplynulo to z průzkumu Gallupova ústavu pro denník USA Today a CNN.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných říkají, že by Spojené státy měly pokračovat v programu letů vesmírných raketoplánů, který už funguje 24 let. Jen 21 procent si myslí, že by lety pokračovat neměly. Těsně po tragédii Columbie se sedmi astronauty na palubě věřilo 38 procent Američanů, že další havárii lze předejít - dnes si to myslí jen dvacet procent dotázaných. Tři zbývající raketoplány mají dosloužit v této dekádě.

NASA slavila v poslední době také sérii úspěchů, a proto jí nadále věří 53 procent Američanů, což by jim podle mluvčího vesmírné agentury Deana Acosty mohl závidět kdejaký politik. Deník USA Today k tomu poznamenal, že podpora veřejnosti bude klíčová, pokud se má podařit naplnit ambiciózní plán návratu na měsíc a k výpravě v Marsu.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme