V USA vycházejí paměti bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda

Američané neměli po invazi do Iráku v roce 2003 jasno, jak postupovat. Vyplývá to z pamětí někdejšího amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, které vycházejí právě dnes pod názvem Známé a neznámé. Spojené státy byly podle něj přesvědčené, že Saddám Husajn opravdu disponuje zbraněmi hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Foto: Miroslav Konvalina

„Naši vojáci na sobě měli protichemické obleky, Saddámovi sousedé nás varovali: až se dostanete k Bagdádu, použije chemické zbraně, argumentoval někdejší americký ministr obrany v rozhovoru pro stanici ABC, ve které své paměti prezentoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka mluví ve Večerním Radiožurnálu o pamětech bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda.mp3

Z předem publikovaných úryvků vyplývá, že ve vládě prezidenta Bushe nebylo ani několik měsíců po invazi do Iráku jasné, kdo za situaci v okupované zemi odpovídá: jestli je to ministerstvo obrany, zahraničí nebo v té době poradkyně pro Národní bezpečnost Condoleeza Riceová. S ní měl Donald Rumsfeld podle svých pamětí časté neshody.

Ze všech členů někdejší vlády prezidenta Bushe patří Donald Rumsfeld k nejkritizovanějším, ne-li vůbec nejvíc kritizovaným, i po několika letech. Jeho paměti jsou právě odpovědí na tuto kritiku.

Vít Pohanka, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme