V USA zabíjela tornáda, tři státy vyhlásily výjimečný stav

Tornáda a bouře zabily ve Spojených státech minimálně 220 lidí. Jen v Alabamě napočítali za posledních čtyřiadvacet hodin 131 mrtvých. Počet obětí přitom stále narůstá. Podle meteorologů hrozí další vichřice a záplavy. Živel postupuje od Mexického zálivu na sever k Velkým jezerům a ohrozí celkem 21 států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tornádo a bouře v USA.

Tornádo a bouře v USA. | Zdroj: ČTK

Nejhorší je situace v Alabamě. Největší tornádo v historii státu srovnalo se zemí stotisícové městečko Tuscaloosa. Podle svědků bylo široké asi jednu míli. Kvůli bouři odpojili energetici od sítě tři jaderné elektrárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řádění tornád v USA přiblížil Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Počasí poničilo i vedení vysokého napětí. Bez proudu tak jsou statisíce lidí. Guvernér proto povolal 1400 gardistů, kteří budou pomáhat při záchranných operacích. Peníze na pomoc Alabamě uvolní i federální vláda.

Výjimečný stav také vyhlásili guvernéři v Tennessee, Arkansasu a částech Mississippi. V krátké době je to už podruhé, co americký jih čelí tak extrémnímu počasí. Před dvěma týdny bouře od Oklahomy po Severní Karolínu zabily na padesát lidí.

Tornáda jsou v Americe běžným jevem a lidé jsou na ně připravení. Podle starosty Tuscaloosy přípravy pravděpodobně zachránily mnoho lidských životů. Byly zavřené obchody, úřady i školy. Na ulicích bylo minimum lidí. Tak velké tornádo ale opravdu nikdo nečekal. Zmizely celé domy a s nimi i jejich obyvatelé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka mluví o situaci v USA v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Míra ohrožení lidí souvisí s kvalitou jejich bydlení. Nejzranitelnější jsou obyvatelé nejlevnějších, mobilních domovů, což je určitý typ maringotek, které mají zavedenou elektřinu, vodu a mají odpad, nemají ale vlastní základy, nejsou zakotvené. Nemají ani žádnou zděnou konstrukci, což je nesmírně důležité. V takových domovech obvykle žijí sociálně slabší lidé a když potom přijde tornádo, nemusí být ani příliš silné, aby celou nezakotvenou konstrukci zvedlo, odhodilo o několik desítek metrů dál a v troskách pak zahynou lidé, kteří jsou uvnitř.

Bouřkový systém v současné době postupuje na severovýchod, není ale už tak intenzivní a další tornáda nejsou hlášená.

Tornádo se předpovědět nedá

Meteorologové nedokážou tornáda předvídat. Varují sice, že budou ideální podmínky pro jejich vznik, ale kde přesně udeří, kolik jich bude a jak budou velká se opravdu určit nedá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sezónu tornád v USA zhodnotil na Rádiu Česko Milan Šálek z Českého hydrometeorologického ústavu

Tentokrát se ke zkáze přidala i předchozí bouře, která už dříve vyrvala stromy. Větru, jehož rychlost přesáhla 215 kilometrů za hodinu, tak nic nebránilo v řádění. Půda už je navíc z neustálých dešťů nasycená vodou a tak se k ničení přidávají i bleskové povodně.

Podle Milana Šálka z Českého hydrometeorologického ústavu je takto četný výskyt tak silných tornád mimořádnou záležitostí.

„Letos bude výskyt ničivých tornád výjimečný. Zatím nejvíc jich bylo v roce 1974, kdy jich meteorologové napočítali asi 120. Letos už jich jsou desítky a je možné, že na konci sezóny bude rok rekordní rok 1974 překonán,“ řekl Šálek.

Igor Maňour, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme