V USA začal pracovat nový Kongres. Od jednoho z prvních nápadů republikáni ustoupili

Ve Washingtonu složili přísahu členové nového amerického Kongresu. V listopadových volbách získali v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů většinu republikáni. Očekává se proto, že zákonodárci by mohli podporovat většinu plánů nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova, ve které sídlí americký Kongres

Budova, ve které sídlí americký Kongres | Zdroj: Reuters

Republikáni můžou prosadit třeba slibované snížení firemních daní, odstranit ekologické regulace nebo zrušit zdravotnickou reformu Baracka Obamy. Demokraté ale už dali najevo, že o ni budou bojovat.

Končící viceprezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN řekl, ať republikáni takzvanou Obamacare klidně zruší. Pak podle něj totiž budou muset svým voličům vysvětlovat, proč si musí za své zdraví zase připlatit.

Spory jsou i mezi samotnými republikány. Některým se nelíbí třeba Trumpův kandidát na ministra zahraničí. Sám Trump v úterý naopak republikánské zákonodárce kritizoval za snahu oslabit nezávislou etickou komisi, která dohlíží na jejich chování.

Trump varuje americké automobilky, aby nepřesouvaly výrobu do Mexika. Jinak prý budou platit vysoké clo

Číst článek

Ještě v pondělí se republikánští členové Sněmovny reprezentantů na uzavřeném zasedání k nelibosti demokratů i Trumpa dohodli, že dosud nezávislý úřad pro etiku podřídí kontrole poslaneckého výboru pro etiku. Nezávislý orgán byl přitom zřízen poté, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech ve vězení. Kongresmani se nakonec pod tlakem kritiky rozhodli od tohoto návrhu ustoupit.

V pátek Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států. Po Trumpově prezidentské přísaze 20. ledna začnou senátoři posuzovat jeho ministerské nominace. Protože republikáni mají v Senátu většinu, problémy se neočekávají, ačkoli demokraté chtějí schvalovací proces protáhnout.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme