V USA začne poslední fáze testů experimentálních vakcín na covid-19. Zapojí se do nich desetitisíce lidí

Americká federální vláda bude financovat a řídit rozhodující testy tří experimentálních vakcín proti koronaviru, které začnou už letos v létě. Podle listu The Wall Street Journal to prohlásil ředitel výzkumného očkovacího centra amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí John Mascola.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní testy už dlouho pomáhají lékařům vyznat se v původcích nakažlivých onemocnění.

Studie se budou provádět na asi 30 000 lidech - někteří dostanou vakcínu a jiní placebo (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve třetí fázi testů se budou přípravky zkoušet na desetitisících lidí v desítkách míst po celých Spojených státech. Studie by měly definitivně určit, zda jsou vakcíny účinné a hlavně bezpečné.

Americký senátor: Musíme vakcínu na koronavirus vyrobit. Čína se to snaží sabotovat nebo zpomalit

Číst článek

Jako první do této vrcholné fáze vývojového procesu vstoupí látka vyvinutá firmou Moderna, a to v červenci. V srpnu ji bude následovat přípravek vyvinutý ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca a v září pak vakcína firmy Johnson & Johnson.

Zveřejněný harmonogram podle The Wall Street Journal naznačuje, že všechny tři společnosti relativně rychle postupují předchozími fázemi testování, které zkoumají možné vedlejší účinky a sílu imunitní odezvy, kterou jejich vakcíny v lidech vyvolávají.

Mimo program vakcín podporovaných americkým Národním ústavem zdraví pracuje na očkovací látce proti koronaviru rovněž společnost Pfizer společně s firmou BioNTech SE. Jejich přípravek by mohl do finální fáze testů vstoupit také již v červenci.

Úzký výběr

List však upozorňuje, že všemi testovacími fázemi obecně obvykle prochází jen velmi malé množství kandidátů na široce využívané vakcíny. „V naší komunitě je hodně optimismu ohledně toho, že by mělo být možné očkování vyvinout, velmi se ale soustředíme na to, aby se toho podařilo dosáhnout v klinických studiích,“ řekl Mascola.

Trump chce vakcínu proti koronaviru do konce roku. Projekt přirovnal k atomové bombě z 2. světové války

Číst článek

Do poslední fáze testů postoupí jen přípravky, které uspějí ve všech předchozích zkouškách. Každá ze studií se bude provádět na asi 30 000 lidech, z nichž někteří dostanou zkoušenou vakcínu a jiní placebo, tedy neúčinnou látku. Výzkumníci budou následně sledovat, zda se lidé naočkovaní účinnou látkou nakazí koronavirem v menší míře než zbytek účastníků studie. Výzkum se přitom bude konat asi v 50 místech v USA a možná i jinde ve světě, kde se nákaza nadále šíří.

Společnost Moderna v dubnu uvedla, že její přípravek v první fázi testů podle předběžných výsledků vzbudil žádoucí reakci imunitního systému. Druhá fáze studií začala v těchto dnech. Ostatní společnosti zatím průběžné výsledky nezveřejnily.

Třetí fáze testování by měla přinést první poznatky o účinnosti přípravků za šest až osm měsíců od jejího zahájení. Podle řady expertů je vakcína hlavním předpokladem pro návrat k normálnímu životu na místech, které byly pandemií covidu-19 nejhůře zasaženy a kde nadále platí ochranná opatření, jež mají negativní vliv na tamní ekonomiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme