V USA zatkli skupinu podezřelou z podpory srílanských rebelů

Američtí vyšetřovatelé odhalili organizovanou skupinu, který měla zprostředkovat teroristům ze Srí Lanky nákup raket země - vzduch a další zbraně. Federální úřady obvinily 8 mužů z teroristického spiknutí a ze snahy podplatit pracovníky amerického ministerstva zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská policie | Foto: Miroslav Konvalina

Zatčení muži jsou Kanaďané, tamilští nacionalisté ze Srí Lanky a jeden žil ve Spojených státech. Organizace pracovala na východním i západním pobřeží Ameriky. Spiklenci měli nakupovat zbraně za asi milion dolarů a dalším milionem se pokoušeli uplatit lidi z amerického ministerstva zahraničí.

Federální prokurátor je obvinil ze spiknutí s teroristickou organizací. Vyšetřování ještě pokračuje a očekává se další zatýkání. Organizace Tamilských tygrů bojuje za odtržení tamilské části ostrova od Srí Lanky. Používá k tomu teroristických útoků včetně sebevražedných atentátů.

Na americký seznam teroristických organizací se Tamilští tygři dostali už v roce 1977. V roce 2002 uzavřeli povstalci se srílanskou vládou příměří, v posledních týdnech však násilnosti dosahují takového rozsahu, že se začíná hovořit o návratu občanské války.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme