V USA zemřela Stalinova dcera. Bylo ji 85 let

V domově důchodců v americkém Wisconsinu zemřela 22. listopadu jediná dcera sovětského diktátora Josifa Stalina, Světlana Allilujevová. Na Západě používala jméno Lana Petersová. Bylo jí 85 let. Média o její smrti informují až teď. V šedesátých letech utekla ze Sovětského svazu na Západ.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lana Petersová alias Světlana Allilujevová, dcera Stalina

Lana Petersová alias Světlana Allilujevová, dcera Stalina | Zdroj: ČTK

Světlana kdysi byla ve vlasti dětskou celebritou, její tatínek jí říkal vrabčáček, pak poslal její první lásku, židovského filmaře, na Sibiř. Ona později otce označila za morální a duchovní zrůdu. Po příletu do New Yorku v roce 1967 řekla: „Mám radost, že jsem tady, je těžké vysvětlit několika slovy, proč jsem přiletěla právě sem.“

Jak na Rádiu Česko upozornil Libor Dvořák, komentátor ČRo 6 a znalec Ruska, útěk Stalinovy dcery na Západ nebyl tak dramatický. Směla odjet, aby pohřbila ostatky svého muže, indického komunisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudech Stalinovy dcery jsme na Rádiu Česko mluvili se znalcem Ruska Liborem Dvořákem z Českého rozhlasu 6.

„Ten se od roku 1963 léčil v Sovětském svazu, kde se seznámili a vzali. Po jeho smrti pak směla odcestovat do Indie, aby se tam o jeho ostatky postarala. Této své první cesty do kapitalistického světa pak Světlana využila k tomu, že na americké ambasádě požádala o politický azyl,“ přiblížil.

Komentátor připomněl, že ruská média zdůrazňují, že Stalinova dcera neměla lehký život ani ve Spojených státech. Připomnělo to podle něj i dnešní ranní vysílání celoruské zpravodajské televize, které zdůrazňovalo, že když přijela v roce 1984 do Sovětského svazu, akcentovala, že si na Západě nepřipadal svobodná.

„Podle mě to ale bylo dáno jejím naprosto výjimečným osudem. Ona se až v 6 letech dozvěděla, že její matka ukončila život sebevraždou. A až postupně se dovídala, co je její otec, vše se v plné míře dozvěděla až po roce 1953,“ uvedl.

Světlana Allilujevová navíc podle něj neměla žádnou možnost realizace. „Na jedné straně byla sice dcerou potentáta, ale na druhé straně byla dcerou Stalina, jehož kult osobnosti byl pak odhalen v plné míře v Chruščovově epoše. A ona ze Sovětského svazu mizela v okamžiku, kdy se ten kult začínal opatrně oprašovat, ale toho se tam už ona nedočkala “ vysvětlil.

Světlana v náruči svého otce Josifa Stalina v roce 1940 | Foto: ČTK

Lana Petersová napsala čtyři knihy, včetně dvou memoárů. Jak ale upozornil komentátor, o kvalitě jejího psaní se píše s jistými rozpaky. „Někdo ji vynáší, jiný ji zatracuje. Faktem je, že život v Kremlu popsala velmi plasticky a možná by ještě dneska ta kniha za vydání stála,“ přiblížil Libor Dvořák na Rádiu Česko.

Martin Křížek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme