V USA zůstanou i nadále věrni jadernému programu

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano se domnívá, že výroba elektřiny z jádra zůstane i po japonské katastrofě pro mnoho zemí důležitou a schůdnou možností. Podle něj je ale nutné přepracovat mezinárodní předpisy pro jadernou bezpečnost. Odborníci na jadernou bezpečnost v USA oznámili, že americké atomové elektrárny stejné konstrukce jako Fukušima, můžou být v případě přírodní katastrofy podobného rozsahu zranitelné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fukušima

Jaderná elektrárna Fukušima | Zdroj: ČTK

Ve Spojených státech je několik naprosto shodných elektráren jako jsou v Japonsku. Jde o typ varného reaktoru General Electric. Mají stejný styl ochranné obálky a tlakové nádoby. „Design japonské elektrárny se zemětřesením a následnou vlnou tsunami nepočítal. Bylo to přes hodnoty, na které elektrárna byla konstruována. Pokud by stejná tsunami zasáhla americké elektrárny, pak by měly stejný problém jako v té japonské,“ říká jaderný fyzik z univerzity v Texasu Radek Škoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rč 22.3. Škoda-US elektrárny.mp3

Varné typy reaktorů jsou podle Škody velmi bezpečné. „Jsou druhé nejčastější po tlakovodních reaktorech, které máme například v České republice, ale rozhodně se nedá říct, že by jeden typ byl lepší, než druhý. Tyto typy jsou srovnatelné a nehledal bych důvod problému v Japonsku tím, že používají varný nebo tlakovodní reaktor, v tom to není.“

Nejohroženější jsou elektrárny na západním pobřeží Spojených států, kde se stýkají zemské desky a hrozí zemětřesení, ale nejvíce jaderných elektráren v USA je na severu země a na východním pobřeží.

Po každé nehodě v jaderné energetice si všechny reaktory berou ponaučení z toho, co se stalo a snaží se to reflektovat. „Po Černobylu v podstatě nebylo možné, aby byl navrhnut nebo zkonstruován reaktor bez ochranné obálky. Nyní se jedná o tsunami, které bylo o několik metrů vyšší, než reaktor. Je příliš brzo na to říct, co se bude dít. Až během několika měsíců se dozvíme, jak na to jaderná komunita bude reagovat,“ dodává Škoda.

Spojené státy získávají z jádra kolem 20 procent elektrické energie. Amerika i nadále zůstane věrná jadernému programu. „Rozhodně tu není taková histerie jako můžeme vidět v některých státech okolo Česka,“ říká Škoda.

Lenka Buriánková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme