V Uzbekistánu najdete jediného českého podnikatele. Učí místní pít české pivo

V Uzbekistánu je už 20 let jediný český podnikatel. Tak trochu symbolicky je to majitel pivovaru. Možná se k němu brzy přidají i další. V Taškentu jsou tři desítky zástupců českých firem, které hledají obchodní partnery. Podpořit je přijel předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a několik dalších poslanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu Jan Dohnal nejprve v areálu pivovaru vyráběl limonády, potom koupil i samotný pivovar. Ten byl těsně před bankrotem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jediný podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka.

„Tady byla v té době stará sovětská technologie. To znamená hliníkové tanky ve sklepech, všechny trubky byly z černého železa, otevřený kvašení. Pivo, které tady stáčeli, vydrželo tři dny a začalo kysnout v lahvích. Taky prodávali jen 300 beden piva za den. Dneska prodáváme 180 000 beden,“ vypočítává Dohnal.

Celý pivovar prošel modernizací a dnes je třetím největším v celém Uzbekistánu „Přišli jsme s hořkým pivem, českým pivem. Trošku jsme je tady naučili pít naše evropské pivo,“ říká výrobní ředitel Petr Šerpán.

Pivo je přitom v zemi stále populárnější. „Piva se u nás vypije hodně. Jeho prodej roste rychleji, než prodej vodky. Máme pravověrné muslimy, kteří pivo nepijí, ale pro většinu lidí je to zcela běžné,“ potvrzuje výčepní Azamat.

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar | Foto: Jaromír Marek

Podnikání v Uzbekistánu je ale velmi složité, zákony se mění a zahraniční investoři jsou chvíli vítáni, chvíli vyháněni. Jak říká Jan Dohnal, chce to trpělivost a silnou vůli. Země má od podzimu nového prezidenta, který slibuje otevřít Uzbekistán světu. Mají ale opravdu zahraniční investoři šanci uspět?

„Teď situace v Uzbekistánu vypadá opravdu neuvěřitelně dobře. Ale nikdo ještě neví, je to příliš krátká doba. Kdybyste mi tuto otázku položil před rokem, tak bych řekl: ‚Ježišmarja, hlavně ať sem nikdo neleze. Stačí, že jsem tady já a nemůžu ven, protože to se nedá vymontovat a odvést,‘“ dodal Dohnal.

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar | Foto: Jaromír Marek

Jediný český podnikatel v Uzbekistánu vlastní pivovar | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme