V Uzbekistánu pochovali prezidenta Karimova. V zemi začal třídenní státní smutek

V Uzbekistánu pochovali prezidenta Islama Karimova. O jeho smrti po několika dnech spekulací informovala v pátek vláda v Taškentu. Sedmdesátiosmiletý Karimov vládl v Uzbekistánu nepřetržitě 27 let. Kdo Karimova ve funkci prezidenta nahradí, zatím není jasné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova | Foto: Reuters

Uzbekistán drží od soboty státní smutek, který potrvá až do pondělí. Už v sobotních ranních hodinách se několik tisíc lidí seřadilo podél jedné z klíčových cest v hlavním městě Taškentu, aby se rozloučili s bývalým prezidentem.

Tělo Karimova z letiště v Taškentu převezli do rodného města Samarkand, kde se uskutečnil smuteční ceremoniál.

Na ten spolu s rakví odletěla i prezidentova dcera Lola a jeho žena Tatyana. Do Samarkandu zamířili i zahraniční politici, mezi nimi například ruský premiér Dimitrij Medveděv.

Klinická smrt

Kolem Karimovy smrti se v minulých dnech hodně spekulovalo. Z lékařské zprávy, kterou zveřejnila uzbecká vláda, vyplývá, že Karimov zemřel na mrtvici.

Prezidenta převezli do nemocnice přesně před týdnem v bezvědomí. Několik minut trvalo, než se lékařům podařilo obnovit srdeční činnost a pak prezidenta napojili na umělé plíce.

Na operaci se podílel mezinárodní tým složený z lékařů z Ruska, Německa i Finska. Klinická smrt nastala už dřív a teprve včera prezidenta odpojili od přístrojů.

Jako první na smrt Karimova reagoval turecký premiér Binali Yildirim, který do Uzbekistánu poslal kondolence.

Pohřeb prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova | Foto: Reuters

Kdo prezidenta nahradí?

Zatím se také neví, kdo by Karimova mohl ve funkci prezidenta nahradit, protože svého následníka neurčil.

Smuteční obřad ale organizuje současný premiér Šavkat Mirzijojev. Právě o něm se mluví jako o horkém kandidátovi na prezidentský post. Zatím ale zemi formálně řídí předseda senátu Nigmatull Juldošev.

Pohřeb prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova | Foto: Reuters

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme