V zahraničí kritizují Zemanovy hrozby na adresu Respektu

Výhružky premiéra Miloše Zemana vůči týdeníku Respekt vyvolaly kritiku ve Spojených státech. Výbor na ochranu novinářů v New Yorku odsoudil hrozby českého premiéra, že sérií soudních žalob přivodí zánik tohoto nezávislého týdeníku. Postup české vlády v této věci odsoudila také Světová asociace novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respekt

Výbor na ochranu novinářů ve svém prohlášení odsuzuje Miloše Zemana za hrozby přivést týdeník Respekt na mizinu sérií žalob, které mají být odvetou za kritiku vlády. Výkonná ředitelka výboru v prohlášení, které obdržel Český rozhlas ve Washingtonu, uvádí, že premiér Zeman si musí uvědomit, že kritika vládních činitelů je samotným jádrem demokratické diskuse, a tudíž žaloby jsou v České republice zcela nemístné. "Vyzýváme premiéra, aby žaloby okamžitě stáhl", dodává ředitelka. Zeman je podle prohlášení výboru alergický na kritiku novinářů.

Výbor na ochranu novinářů se sídlem v New Yorku dále uvádí, že bude celý případ okolo Zemanových žalob na Respekt velmi pozorně sledovat.

Postup české vlády vůči Respektu odsoudila ústy generálního ředitele Timothy Baldinga také Světová asociace novin. Balding vyzval českou vládu, aby ustoupila od takového způsobu jednání. Asociace, která sdružuje 18 tisíc listů z celého světa, bude podle svého šéfa sledovat případ velmi bedlivě.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík by za svou osobu na týdeník Respekt žalobu nepodával. Na pondělním jednání vlády, kde se o žalobě rozhodlo, Tvrdík sice nebyl, ale ke kolektivnímu rozhodnutí ostatních ministrů se připojí. Domnívá se však, že politik by měl kritiku novinářů dokázat přijmout. "Vstupem do vysoké politiky jsem musel s něčím podobným počítat. Dnes jsem ministrem vlády, s vládou bych měl být solidární a jestli vláda odhlasovala, že se bude chovat tak, jak oznámila, pravděpodobně se připojím k ostatním ministrům. Kdybych na jednání vlády byl, hlasoval by pravděpodobně proti usnesení vlády," prohlásil Tvrdík.

Olga Krupauerová, Petros Martakidis, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme