V zahraničním tisku dominuje střelba na americké univerzitě

Další střílení v amerických školách. To je téma, které dnes plní první stránky většiny světových deníků. Neznámý útočník včera zavraždil na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě v Blacksburgu 32 lidí a desítky dalších zranil. Potom se sám připravil o život. Masakr je počtem obětí zřejmě nejhorším v podobným incidentem ve školských zařízeních na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tématu se samozřejmě nejvíce věnují noviny ve Spojených státech. Dnes spíše popisují okolnosti tragédie, než by se věnovaly popisu jejích příčin. To si zřejmě nechávají na pozdější komentáře.

USA Today jako všechny deníky zveřejňuje obsáhlá svědectví desítek studentů a dalších lidí z univerzity. Ti popisují vraha jako tichého důkladného zabijáka. Mladík s několika automatickými ručními zbraněmi neřekl za celou dobu ani slovo. Když vystřílel jeden zásobník, rychle před zraněnými studenty vytáhl ze speciální vesty další, nabil a chladnokrevně mlčky střílel dál.

Washington Post se zatím bez odpovědi ptá, proč vedení university v Blacksburgu nenechalo ukončit výuku po prvním střílení, při kterém zahynuli dva studenti. Upozorňuje na to, že stejnou otázku si klade i komunita university ve Virginii.

Přestože policie ještě vzhledem k vyšetřování nezveřejnila jména obětí hrozného masakru, některé deníky se pustily na tenký led a píší o konkrétních mrtvých studentech. New York Times zveřejňuje profil studenta biologie a angličtiny Ryana Clarka. Byl to usměvavý hromotluk, velmi pozorný student a dobrý kamarád. Vrah zabíjel, ale také těžce zasáhl i ty, kteří přežili a Rayena a další své děti, sourozence a kamarády budou navždy postrádat.

Podle některých komentátorů zřejmě tato tragédie ovlivní i prezidentskou kampaň. Téma zbraně mezi lidmi se podle nich určitě stane její součástí.

Tragédii popisují i deníky mimo Spojené státy. Například britský deník The Times konstatuje: Tragédie v amerických školách šokuje jenom svým rozsahem. Fakt, že další člověk střílel na studenty ve Spojených státech, už tolik překvapivý není. Podobné incidenty se totiž stávají už více než dvacet let. A scénář je podle listu vždy stejný. Nejdříve plní přední stránky novin obrázky tragických událostí, pak následuje diskuse o tom, kdo by měl mít možnost legálně vlastnit střelné zbraně.

Proč lidé ve Spojených státech stále tolerují zákony, které umožňují podobné tragédie? Proč nezpřísní pravidla pro používání zbraní, ptají se dále Timesy. Jedním z důvodů je podle nich americká víra v osobní svobodu. V diskuzích zatím vždy převládl názor, že stát nemá právo omezit možnost lidí bránit se. A tragédie podobné těm, jako je ta včerejší, jsou cenou za tuto svobodu. Uvidíme, jestli na názoru lidí ve Spojených státech události ve Virginii něco změní, uzavírají Timesy.

Vládní koalice v Iráku bude oslabena. Hnutí radikálního šíitského duchovního Muktada Sadra totiž oznámilo, že vystupuje z vlády. To je další zpráva, o které si můžete ve většině světových deníků přečíst. V irácké vládě rezignuje celkem šest ministrů. Reagují na fakt, že premiér Núrí Malikí odmítl vypracování časového rozvrhu na stažení amerických jednotek.

Odchod radikálního šíitského křídla z vládního kabinetu znamená zkoušku pro velmi křehkou iráckou demokracii. Bude zajímavé sledovat, jak ji tato země zvládne. Doufejme, že současná situace nepovede k dlouhodobým vládním krizím, píše německý list Die Tageszeitung. Upozorňuje také na fakt, že zatímco příznivci Sadra odcházejí z vlády, v parlamentu zůstávají. Mají tam tři desítky křesel.

Izraelské deníky dnes píší hlavně o připomínce obětí holokaustu. A upozorňují mimo jiné na to, že mnoho lidí už tento den přijímá jako nutnou formalitu. Neuvědomují si hrůzy, kterými museli někteří lidé projít. A to by nás mělo v době, kdy je osud mnoha menšin ve světě velmi nejistý, znepokojovat, komentuje dnešní Jerusalem Post.

Evropa už zapomíná, jak se Hitler dostal k moci a co sliboval. Nevidí proto paralelu například s dnešním režimem v Íránu, pokračuje list. Více než půl století po konci druhé světové války nedokáže svět zabránit genocidám. Lidé jsou vražděni v asijských státech, v Africe i v Evropě. Holocaust není jen připomínka osudu mnoha Židů. Měl by sloužit jako varování toho, co se může stát, uzavírá Jerusalem Post.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme