V Záhřebu demonstrují desítky tisíc lidí proti odsouzení generála Gotoviny

Centrum Záhřebu ochromila obrovská demonstrace na podporu generála Anteho Gotoviny, kterého včera haagský soud odsoudil za válečné zločiny. Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho shledal vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti a poslal ho na 24 let do vězení. Pro většinu Chorvatů je ale generál národním hrdinou, který zachránil celistvost státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvaté byli rozsudkem nad Gotovinou šokováni | Foto: AFP

„Hlavní záhřebské náměstí se úplně naplnilo, odhaduje se, že je zde až 20 000 lidí. Hlavním důvodem demonstrace je obrana generála Gotoviny. Demonstrace se vyhrotila ve chvíli, kdy jeden mladík z deset metrů vysokého stožáru strhnul velikou vlajku Evropské unie, kterou potom dav roztrhal na kousky, podupal a poplival,“ informoval krátce po 14. hodině přímo ze Záhřebu na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu demonstrace informoval krátce po 14. hodině přímo ze Záhřebu na Radiožurnálu spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Podle něj se vášně soustředí proti současné vládě Jadranky Kosorové a Evropské unii. Demonstranti dokonce žádali přerušení přístupových rozhovorů.

Pro Chorvaty je Gotovina národní hrdina, který se v roce 1995 při akci Oluja vyznamenal v národně-osvobozeneckém boji proti srbské agresi. Ante Gotovina byl podle soudu jako velitel operace odpovědný za jednání chorvatských vojáků, kteří při osvobozování chorvatské oblasti Krajina u hranic s Bosnou a Hercegovinou plenili vesnice a jejich srbské obyvatele vyháněli z Chorvatska.

Armáda při operaci zabila přes tři sta lidí a na 200 tisíc Srbů vyhnala z domovů. Gotovina podle soudu s počínáním vojáků nejen souhlasil, ale také mu nezabránil.

Vláda tvrdí, že udělala vše, co mohla. Prezident Ivo Josipovič i premiérka Jadranka Kosorová jen vyjádřili šok z haagského verdiktu a zděšení nad ostrostí tohoto rozsudku.

Gregor Martin Papucsek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme