V základní škole v polské Bydhošti bojují s nadváhou dětí, dokonce je i váží

Obezita u dětí je také problémem polského školství. Jedna základní škola v polské Bydhošti se proto před lety rozhodla, že zavede zdravý životní styl. Zrušila školní bufet nebo automaty na sladké nápoje. Žáky dokonce i pravidelně váží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravé jídlo, hubnutí, obezita | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ještě před třemi lety měl každý pátý žák této základní školy nadváhu. Dnes je to už každý desátý. Je vidět, že zdravá výživa a pohyb se vyplatily.

„Začalo to likvidací školního bufetu, který nenabízel zrovna zdravé potraviny. Místo toho jsme dětem zajistili kvalitní snídaně,“ vzpomíná učitelka tělocviku Livia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do základní školy v polské Bydhošti se vydal varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Od 7 hodin 15 minut až do desíti podáváme u nás v jídelně snídaně. Stojí v přepočtu 15 korun. Ve spolupráci s dětským dietologem sestavujeme nabídku menu pro žáky. Tak, aby bylo jídlo kalorické a zároveň zdravé," popisuje ředitel školy Gregorz Nazaruk. Právě on před šesti lety zavedl na škole přísný režim.

„Mně se to líbí, protože díky škole budeme zdravější a nebudeme třeba tak často nemocní. Místo chipsů si můžeme koupit třeba jablko," říká desetiletý Filip a jeho spolužačky s ním souhlasí. „Škola nám dává hodně ovoce, o přestávkách můžeme tančit, také se tady dobře vaří," dodávají.

Během pěti let se podařilo zhubnout už více jak 200 žákům této základní školy, která je dnes vzorem pro zbytek Polska. „Zdravotní sestra minimálně jednou za čtvrt roku děti váží. U těch, které mají nadváhu, kontaktujeme rodiče. Nikdy o tom nemluvíme před ostatními žáky," zdůrazňuje ředitel.

„Na začátku si i děti dělaly legraci ze zdravého životního stylu. Ale dnes ke mně chodí samy a chtějí mi ukázat, jak zhubly,“ uzavírá Genowefa Litewka, zdravotní sestra této školy.


Zvětšit mapu

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme