V zákulisí čistky u Saúdů: padlý premiér Libanonu, 'ďábelský' Hizballáh a národní bohatství v kapsách

V sítích saúdského tažení proti korupci se zřejmě ocitl i libanonský premiér Saad Harírí. Saúdské úřady sice popřely, že by Harírího držely v domácím vězení, Harírí však v sobotu na post premiéra rezignoval. Donutil ho k tomu saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán? Co se skrývá za překotným děním v zákulisí Rijádu?

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakou roli hraje pobyt Saada Harírího (vpravo) v Rijádu s protikorupčním tažením saúdského korunního prince Muhammada ibn Salmána (vlevo)?

Jakou roli hraje pobyt Saada Harírího (vpravo) v Rijádu s protikorupčním tažením saúdského korunního prince Muhammada ibn Salmána (vlevo)? | Foto: Hamad I Mohammed, Mohamed Azakir / Koláž iROZHLAS | Zdroj: Reuters

Libanonský premiér Saad Harírí se ocitl v domácím vězení v Saúdské Arábii, tvrdí libanonský deník Achbár blízký hnutí Hizballáh. Saúdské úřady to ale popřely s tím, že Harírí může zemi kdykoliv opustit.

Kvůli 'ďábelskému' Hizballáhu?

Libanonského premiéra si Rijád předvolal kvůli šíitskému hnutí Hizballáh. "Informovali jsme jeho výsost Saada Harírího o tom, že Saúdská Arábie čelí agresi ze strany ďábelského hnutí Hizballáh. Sdělili jsme mu, že akce Hizballáhu považujeme za libanonské vyhlášení války Saúdské Arábii," uvedl saúdský ministr pro záležitosti zemí Zálivu Sámir Sabhán. 

Saúdské banky zmrazují účty lidem podezřelým z korupce. Je mezi nimi i člen královské rodiny

Číst článek

To, jak se libanonský premiér do Saúdské Arábie vůbec dostal - ať už je tam dobrovolně, nebo z donucení -, je přitom zatím záhadou. Zřejmě to však má souvislost s velkým protikorupčním tažením saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána.

Harírí oznámil svoji rezignaci na post libanonského premiéra právě z Rijádu. Vypadá to, že saúdská vláda ho do hlavního města nejprve pozvala a pak ho tam k rezignaci donutila. 

Souvislost s čistkami podle všeho tkví ve faktu, že Saad Harírí zdědil po svém otci Rafíku Harírím, jehož zavraždili v roce 2005, velké podnikatelské portfolio právě v Saúdské Arábii. Harírí má jak libanonské, tak saúdské občanství a zřejmě hodně spolupracoval se saúdskými podnikateli, kteří padli za oběť současné protikorupční čistce.

Další věcí je, že Saad Harírí v uplynulém roce předsedal libanonské vládě: úspěšnému kabinetu spojenému z Harírího sil a sil proíránského hnutí Hizballáhu. A to se nejspíš saúdskému korunnímu princi Muhammadu bin Salmánovi, jenž je dnes vůbec nejvlivnější osobou v Saúdské Arábii, nelíbilo. I to může být důvod, proč se chtěl Saada Harírího zbavit. 

A v sítích uvízli...

Protikorupční tažení v Saúdské Arábii mohutně zasáhlo i do řad saúdské královské rodiny, v jeho síti zatím uvízlo jedenáct princů. Dále byli zadrženi čtyři ministři a řada bývalých ministrů i duchovních - všechno vlivní lidé. Část z nich zatkli, jiným aspoň zakázali vycestovat ze země.  

Saúdská veřejnost zatím protikorupční zásah kvituje s povděkem, míní totiž, že byl už dlouho potřeba. Tyto mocenské špičky si prý plnily kapsy národním bohatstvím a bylo nutné proti nim zasáhnout. 

KOMENTÁŘ: Islámská revoluce v Saúdské Arábii

Číst článek

Korunní princ Muhammad bin Salmán za své cíle otevřeně prohlašuje modernizaci saúdské společnosti a ekonomiky. Princ, známý také pod zkratkou MbS, vyhlásil projekt Vize 2030, jehož cílem je zbavit Saúdskou Arábii do roku 2030 závislosti na ropě a z ní plynoucích peněz. Muhammad bin Salmán by také království rád zbavil fundamentalistického wahhábovského islámu, chce poskytnout i větší práva ženám. 

Jeho projekt se těší podpoře velké části saúdské veřejnosti - především mladých lidí, jejichž podíl tvoří na 70 procent 31milionové populace království.

Hra vabank a ceny ropy

Druhou stránkou věci je, že jím rozpoutaná protikorupční čistka slouží zároveň jako cesta k větší moci, protože se zbavuje hlavně svých politických oponentů a lidí z jiných větví královské rodiny, kteří by jeho postavení mohli ohrozit. Hraje tak trochu vabank: snaží si umést cestu ke svým cílům, ale zároveň si touto nekompromisní politikou může nadělat tolik nepřátel, že není jisté, zda svou Vizi 2030 vůbec zvládne naplnit.

Nicméně je jisté, že se Saúdská Arábie otevírá, a to i díky velkému tlaku zespoda. Dokonce i někteří oponenti korunního prince jsou v tomto ohledu stejného ražení. Takže je to spíše generační záležitost a otázka času, kdy k tomu skutečně dojde.  

Svědčil o 'neúprosné a nelidské' válce, a tak musel zmizet. Hišám al-Omejsí, umlčený hlas Jemenu

Číst článek

Bezprecedentní události posledních dnů Saúdskou Arábií otřásají, na světové ceny ropy však nijak dramaticky nedopadly. Od víkendu, kdy úřady čistku spustily, ceny ropy opět  rostly a dosáhly dalšího více než dvouletého maxima.   

Dění v Saúdské Arábii však zcela jistě ovlivní geopolitickou situaci na Blízkém východě. Další stránka politického programu Muhammada bin Salmána je princův až fanatický protiíránský postoj a de facto snaha zpřetrhat s Íránem veškeré styky a jakoukoli spolupráci.

Ukazuje na to také fakt, že se mu o víkendu podařilo rozbít funkční vládu v Libanonu, tvořenou částečně proíránským Hizballáhem a částečně prosaúdským Saadem Harírím. Libanonu to může přinést obrovské problémy. 

Štěpán Macháček, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme