V zaplaveném New Orleansu vládne chaos a násilí

Anarchie - tak charakterizují americká média situaci v New Orleansu zasaženém hurikánem Katrina. Dopoledne v jihozápadní části města vybouchlo skladiště chemické továrny. Podle televize CNN však oheň nikdo nehasí. Ve městě je také slyšet střelba - rabující gangy totiž nemají k policii sebemenší úctu. Navíc je komplikovaná situace i evakuovaných lidí. Tisíce lidí mířily do více než 500 kilometrů vzdáleného Houstonu. Nově vyčleněné kryté sportoviště Astrodome ale pro všechny nestačí. Kapacita je beznadějně vyčerpána a hrozí vypuknutí nejrůznějších infekčních nemocí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuované dítě

Evakuované dítě | Foto: AFP

Chaos a střelba brzdí záchranné práce. Podle velitele neworleanské policie Edwarda Compasse už bandité odrazili 8 útoků policejních oddílů a ozbrojenci bez zábran přepadávají chodce, znásilňují a loupí. Policejní velitel ostře kritizuje federální vládu, které podle něj trvalo příliš dlouho než poslala posily, vodu, potraviny a pohonné hmoty. Ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff však na tiskové konferenci ve Washingtonu uvedl, že situace v Superdomu je bezpečná a rabování a násilnosti jsou jen izolovanými kriminálními akty.

"Chceme pomoc!," skandují černošské děti před kamerami amerických televizí - a pomoc je podle ministra pro vniřní bezpečnost Michaela Chertoffa na cestě. Tempo záchranných prací se má podle jeho slov zrychlovat - ale stále častěji zaznívají otázky, jak byla oblast na pohromu připravená, jestli není nedostatek vojáků výsledkem jejich nasazení v Iráku a podobně.

Takouvou devastaci město nečekalo

Několik tisíc lidí se ještě ani tři dny a čtyři noci po řádění hurikánu Katrina nepodařilo evakuovat z New Orleansu a v okolí zdevastované haly Superdom je napětí mezi lidmi stojícími na slunci a dešti takové, že hrozí propuknutí nepokojů. Navíc se tam opakovaně ozývá střelba zločineckých gangů a záchranáři a zdravotníci musejí přerušovat svou práci než dostanou pořádkové síly situaci pod kontolou.

Jak z operačního střediska záchranných operací ve městě Baton Rouge hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, děti ve městech Lousiany, kterým se hurikán vyhnul, dostaly dnes volno, a tak jsme v noci viděli od severu přijíždět dlouhé kolony školních autobusů, které směřovaly k New Orleansu. To je na silnicích ojedinělá viditelnější známka toho, že se rozbíhá masivnější operace.

Mluvčí louisianské policie Laurence McLaury Českému rozhlasu řekl, že to, co se stalo, mu připadá neuvěřitelné. Nikdo podle něj nebyl připraven na takovou devastaci, která postihla město, na hurikán a protržení hrází. Nikdo ve městě to neočekával. "Vždy jsme měli plány pro hurikány v Louisianě, ale nečekali jsme to, jak někteří lidé v New Orleansu zareagují," říká poručík McLaury na případy rabování, střelbu, rvačky a znásilňování, kterému policie, národní garda ani armáda zatím nejsou schopny účinně čelit. Úřady se ale dušují, že dělají všechno pro to, aby dostaly situaci pod kontrolu.

Představitelé FEMA - Federální agentury pro záchranné operace se brání kritice, že evakuace New Orleansu probíhá příliš pomalu. Mezitím vyšlo najevo, že už loňské simulace možného zaplavení New Orleans ukázaly, že se více než 100 tisíc lidí bez aut nemůže dostat v případě katastrofy z města a přesně to se také stalo. Záchranáři se nyní diví, že se na stanovištích autobusů objevují další tisíce trosečníků.

Šetřte pohonnými hmotami, zní Amerikou

Senát přijal návrh prezidenta George Bushe na naléhavou pomoci ve výši 10,5 miliardy dolarů postižené oblasti. Sněmovna reprezentantů se má k prezidentově žádosti vyjádřit později. Bush se také snaží zbrzdit prudký růst cen pohonných hmot, a tak se na veřejnost obrací s výzvou "nekupujte benzin, pokud ho nutně nepotřebujete". Napříště bude v New Orleansu denně rozmísťováno 1400 příslušníků Národní gardy, aby pomohli nastolit řád a prosadit vládu zákona. "Chceme vyslat jasné poselství, že nebudeme tolerovat nezákonnosti, násilnosti či narušování evakuace obyvatelstva," varoval ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff .

Dnešní britský tisk vyjadřuje překvapení nad tím, jak hurikán Katrina zaskočil takovou supervelmoc, jako jsou Spojené státy. Deník Daily Telegraph poukazuje na skutečnost, že se nepodařilo zásobovat oběti hurikánu ve státech Louisiana, Mississippi a Alabama základními potravinami, vodou a léky. List Daily Mail přirovnává neschopnost USA pomoci obětem hurikánu Katrina k tomu, co se děje v Iráku. Píše, že Spojené státy jsou sice schopné svrhnout diktaturu, ale nejsou schopné čelit obtížím, do kterých se dostaly desetitisíce jejich obyvatel zasažených přírodní katastrofou.

Po několika dnech smíšených signálů se Spojené státy rozhodly, že přijmou nabídky jakékoli zahraniční pomoci pro oblasti postižené hurikánem Katrina. Jako nejbohatší země světa tak ovšem podle představitelů amerického ministerstva zahraničí činí jen proto, aby neurazily dárcovské státy. Nabídky v podobě pokrývek, stanů, generátorů, čističek vody, letounů, záchranářských týmů i peněz přišly asi z 20 zemí, mezi kterými figurují jak bohaté státy jako Kanada, Japonsko, Británie a Francie, tak i chudí sousedé jako Salvador, Honduras a Mexiko.

Řádění hurikánu Katrina pocítí i Česká republika. Živel, který zpustošil jižní pobřeží Spojených států, vyřadil z provozu většinu amerických rafinérií v Mexickém zálivu. Zvýšení cen ropy patrně dopadne na leteckou i automobilovou dopravu po celém světě. Jak řekl Radiožurnálu analytik společnosti Mac Consulting Jaromír Beránek, mohou u nás podražit i majetkové pojistky.

Humanitární organizace ADRA vyhlásila kvůli katastrofě v New Orleansu a okolí veřejnou sbírku. Číslo účtu, na který lze zaslat finanční prostředky, je 211 211 211/0300 variabilní symbol 222.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Vít Pohanka, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme