V žebříčku šťastná planeta potřetí vede Kostarika, Česko je v první půlce

Kostarika se potřetí po sobě umístila v čele žebříčku šťastná planeta (Happy Planet Index, HPI), který sestavuje londýnská nadace New Economics Foundation. Neznamená to, že by Kostaričané byli nejšťastnější na světě, spíš to, že žijí relativně dlouho a spokojeně a přitom přemrštěně nezatěžují planetu, napsala agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země a Měsíc | Foto: NASA

Česko je v žebříčku čtyřiašedesáté. Žebříček porovnává nejen blahobyt obyvatel 140 zemí, ale i to, jakou ekologickou stopu zanechává každý z posuzovaných států.

Výsledek? Žádná z nejrozvinutějších zemí světa není v jeho první desítce. Za Kostarikou je Mexiko a Kolumbie a první pětku doplňuje ještě tichomořský ostrůvek Vanuatu a Vietnam.

Zaostalost výhodou?

Pokud jde o blahobyt, soustředí se žebříček na ekologickou udržitelnost spíš než na objem výroby. Například letos osmá Bangladéš poskytuje svým občanům sice výrazně menší pocit štěstí než země v žebříčku kolem ní, je ale tak zaostalá, že zanechává skoro neznatelnou ekologickou stopu, což ji dostalo do první desítky.

Česká republika je na 64. místě ze 140 posuzovaných zemí a její index šťastné planety je 27,3. Očekávaná délka života je podle webu žebříčku 78,2 roky, blahobyt 6,3 z deseti a ekologická stopa činí 5,2 globálních hektarů na hlavu, přičemž jen podle ekologické stopy by Česko bylo sto dvanácté ze sto čtyřiceti.

Kostarika má pro srovnání index šťastné planety 44,7, očekávanou délku života 79,1 roku, blahobyt 7,3 z deseti a ekologickou stopu 2,8 globálních hektarů na hlavu.

Malé Lucembursko s velkou stopou

První evropskou zemí v žebříčku je dvanácté Norsko. Německo je devětačtyřicáté s indexem 29,8 a Spojené státy sto osmé ze 140 s indexem 20,7 a ekologickou zátěží 8,2 globálních hektarů na hlavu. Úplně nejhorší ekologickou stopu, 15,8 globálních hektarů na hlavu má maličké Lucembursko.

„Má nejvyšší míru vlastníků automobilů v Evropě a největší spotřebu energie na hlavu v Evropě. Jeho levný benzin povzbuzuje automobilovou turistiku řidičů ze sousedních zemí. A podíl obnovitelných energií činí jen 2,1 procenta, což je nejméně v Evropě," uvádí autoři žebříčku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru