V zemích EU našlo práci skoro půl milionu Poláků

Téměř půl milionu Poláků našlo po vstupu do Evropské unie práci ve starých členských zemích. Vyplývá to z nejnovější zprávy nevládní Evropské občanské služby - ECAS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusy do Británie odjíždějí plné | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Nové možnosti práce po prvním květnu 2004 nejvíce využili Poláci - celkem 450 tisíc. Na Západ za prací z nových členských zemí dále nejčastěji vyjíždějí Litevci a Lotyši. Češi se umístili na druhém místě jen v případě Německa, jinak za mobilitou Poláků a obyvatel Pobaltí silně zaostávají.

Nejvíce Poláků našlo práci v Německu. Odborníci jako například lékaři nebo zdravotní sestry si oblíbili Velkou Británii a Irsko. Mnoho specialistů míří také na sever do Švédska.

V opačném - jižním směru - hlavně do Itálie - odjíždějí Poláci na sezónní a často nelegální práce. Média nedávno informovala o nelidských podmínkách, které v pracovních táborech pro Poláky v Itálii panují.

Největší strach z přílivu pracovní síly z Východu měla Francie. Francouzi se báli polského instalatéra a tato psychóza ovlivnila i tamní referendum o evropské ústavě. Statistiky ale ukazují, že Poláci mají o práci ve Francii jen minimální zájem.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme