V Ženevě pokračují rozhovory o jaderném programu Íránu, k jednáním se připojí Lavrov
K ženevské konferenci o íránském jaderném programu se dnes připojí také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva chce prosadit zmírnění sankcí vůči Teheránu. Výměnou za to požaduje Západ jasné záruky, že program nepovede k vývoji jaderných zbraní. Proti možné dohodě ale rozhodně vystupuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Druhé kolo dvoudenních diplomatických rozhovorů Íránu a skupiny 5+1 (USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo) začalo v Ženevě ve čtvrtek. V pátek se k jednání neplánovaně připojili šéfové diplomacie USA John Kerry, Francie Laurent Fabius, Británie William Hague a Německa Guid Westerwelle.
Dnes do Švýcarska přijede i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho náměstek Sergej Rjabkov se už večer sešel se šéfem íránské diplomacie Džavádem Zarífem. Podle Rjabkova Rusko doufá, že jednání přinesou výsledek, na který svět už dlouho čeká.
Podle pozorovatelů budou Teherán i Moskva a zřejmě i Peking na ministerské schůzce prosazovat zmírnění sankcí výměnou za nižší stupeň obohacování uranu a častější návštěvy mezinárodních inspektorů v íránských jaderných zařízeních. Zastavit proces obohacování uranu ani předat ho jiné zemi ale Írán nehodlá.
Francie a Británie si od dnešních rozhovorů slibují určitý pokrok. Americký ministr zahraničí John Kerry ale předeslal, že uzavření dohody v dané chvíli očekávat nelze. Podle něj rozhovory mohou trvat ještě dlouho, protože některé otázky kolem Íránu jsou příliš složité a vyžadují čas.
Proti jakémukoliv kompromisu s Íránem se vytrvale staví izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého tvrdé sankce konečně splnily svůj účel a donutily Teherán vyjednávat.
Barack Obama ujistil Izrael, že Spojené státy nedovolí Íránu získat jaderné zbraně. Americký prezident izraelského premiéra telefonicky ujistil, že právě to je hlavní cíl Spojených států na jednání v Ženevě.
Islámská republika se pomocí rozhovorů ve Švýcarsku snaží dosáhnout zmírnění hospodářských sankcí. Ty na ni uvalil západ kvůli íránskému jadernému programu. Teherán se hájí tím, že jeho program je civilní. Izrael ho ale obviňuje z toho, že jeho cílem je ve skutečnosti vývoj atomové zbraně.