V Ženevě začínají mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu

V Ženevě začínají napjatě očekávané rozhovory o íránském jaderném programu. Se zástupci Teheránu se jich účastní pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Ahmadínedžád | Foto: OSN

Rozhovory přicházejí jen pár dní poté, co Teherán odhalil existenci už druhého závodu na obohacování uranu. Západ přitom požaduje, aby Íránci zastavili obohacování i v dosud známé továrně v Natanzu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád krátce před rozhovory naznačil cestu kompromisu. Jak řekl agentuře ISNA, pokud se Západ zaváže, že bude Íránu prodávat uran obohacený na 20 procent pro jeho výzkumný reaktor v Teheránu, Íránci ho nebudou muset obohacovat sami.

V minulosti ale podobné plány o zapojení třetí strany zapadly, a tak ani dnes není jisté, jestli rozhovory povedou k úspěchu.

Mezinárodní společenství se snaží přimět Teherán, aby zastavil ty části jaderné výroby, které je možné využít i ke zbrojení. Na jednáních pak Západ nabízí různé ekonomické a politické protislužby.

Teherán ale zatím trval na tom, že na obohacování uranu pro mírové účely má právo jako každá jiná země.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme