V Zimbabwe roste napětí

Zimbabwský prezident Robert Mugabe obviňuje Velkou Británii ze snahy svrhnout jeho režim a ovládnout jak Zimbabwe, tak i ostatní jihoafrické země. Mugabe i jeho vládní stana Zanu označují prezidentského kandidáta opozice Tsvangiraie za loutku Londýna, a v případě jeho vítězství chtěji použít armádu. Z Harare informuje náš zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Mugabe | Foto: ČTK/AP

Jak Mugabe prohlásil, Velká Británie chce tímto způsobem získat vliv i v Mozambiku, Namibii a Jihoafrické republice. Teď je ale na řadě Zimbabwe. Představitelé vládní strany Zanu proto vyhrožují použitím armády, pokud ve volbách zvítězí Tsvangirai.

Přehrát

00:00 / 00:00

R.Mikoláš: Zimbabwe

Zimbabwské jednotky proto byly uvedeny do vysoké pohotovosti a vojáci musejí zůstávat v kasárnách i přes noc. Prezident Mugabe také povolal zpět část jednotek rozmístěných v Kongu. Možné destabilizace v regionu se obává zejména Jihoafrická republika, která proto k hranicím se Zimbabwe přemístila své jednotky.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme