V Zimbabwe začaly prezidentské volby

První den prezidentských voleb v Zimbabwe proběhl bez větších násilností. Hlavním problémem byl však příliš malý počet volebních místností. Vzhledem k tomu se hlavně ve městech vytvářely fronty a s postupujícím časem stoupala nervozita voličů. Jak z Harare informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Robert Mikoláš, lidé čekali před volebními místnostmi už od časných ranních hodin. Zvlášť ve velkých městech se tak vytvářely dlouhé fronty. Ne všichni, kdo se nakonec dostanou dovnitř, odvolí. Mnozí jsou totiž registrováni jinde a budou z voleb vyloučeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Mugabe | Foto: ČTK/AP

Dosavadní prezident Mugabe má největší šanci na vítězství na venkově v zemědělských oblastech. Jeho opoziční kandidát Dosavadní prezident Mugabe má největší šanci na vítězství na venkově v zemědělských oblastech. Jeho opoziční kandidát Morgan Tsvangirai zase ve velkých městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Volby v Zimbabwe

První výsledky se očekávají až ve středu, avšak podle pozorovatelů bude Mugabe a jeho vládní strana jejich vyhlášení co nejvíce oddalovat.

V metropoli Harare se dav nespokojený s pomalým postupem hlasování pokusil vtrhnout do volební místnosti. Pořádková policie zasáhla slzným plynem, gumovými projektily a biči a několik lidí zranila. Opozice obvinila vládu, že se zdržováním snaží odradit voliče, a požádala o prodloužení voleb o další dva dny.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme