V zimbabwské státní kase zbylo minulý týden jen 217 dolarů, přiznal ministr

Zimbabwský ministr financí přiznal, že minulý týden po zaplacení výplat státních zaměstnanců měl na účtech pouze 217 dolarů. Komentátoři hned začali spekulovat, zda není africká země těsně před bankrotem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hyperinflace v Zimbabwe, ilustrační foto

Hyperinflace v Zimbabwe, ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, IRIN Photos

K vyprázdnění účtů zimbabwské kasy došlo minulý týden ve středu. Hned další den se tam ale připsalo asi 30 milionů vybraných na daních. Ministr financí teď vysvětluje, že to je úplně normální.

Argumentuje, že ročně hospodaří s rozpočtem přes 3,5 miliardy dolarů, a samozřejmě je nemá na začátku roku k dispozici. Daně se vybírají postupně.

Podle zimbabwských novinářů ale fakt, že by byl stát úplně bez peněz, byť jen na chvíli, normální není. Politikům tak vyčítají, že se starají lépe o vlastní peněženky než o stát.

Ministr financí se brání, že nemůže tisknout peníze, kdy se mu zachce. Což je podle komentátorů zodpovědný přístup po letech hyperinflace, kdy se třeba v roce 2009 tiskly stomiliardové bankovky a inflace se počítala na triliardy procent, tedy číslo s 21 nulami.

Bude na volby?

Zimbabwe trpí chronickým nedostatkem potravin a země je závislá na humanitární pomoci. Současná vláda se snaží držet hesla "Sníme jen to, co si ulovíme". To znamená, že se nechce zadlužovat a snaží se hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

Ministr financí svoji zmínkou, že má na účtech tak málo peněz, chtěl dokázat, jak poctivě se drží této vládní politiky. Ale zároveň chtěl upozornit, že si stát nebude moci dovolit spoustu věcí, které by letos měl zaplatit.

Konkrétně mluvil o tom, že vláda nemá dostatek peněz na volby. A to by mohl být větší problém, než že státní kase dojdou na chvíli peníze.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe | Foto: Reuters

Zimbabwe má bohaté zkušenosti s diktátorským režimem Roberta Mugabeho. A i když ten byl výrazně omezen právě po finanční krizi v roce 2009 a široké koalici se podařilo nastolit křehkou ekonomickou stabilitu, tak teď může jít o snahu politiků udržet se u moci.

Ale využívat finanční situaci pro omezování demokracie by podle odborníků mohlo mít katastrofální následky: nepokoje, násilí a nakonec možná i občanskou válku.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme