Visegrádská čtyřka chce v čele Evropské komise někoho, kdo rozumí tomuto regionu, zopakoval Babiš

V čele Evropské komise by podle premiérů zemí visegrádské čtyřky neměl být nikdo ze spitzenkandidátů, tedy lídrů kandidátek stran pro nedávné volby do Evropského parlamentu. Po pátečním jednání předsedů vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska v Praze to řekl premiér Andrej Babiš z ANO. Visegrádská skupina má podle něj své představy o obsazení postu šéfa komise. Nemusí jít o člověka ze střední či východní Evropy, musí ale rozumět regionu V4.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V4 zleva: český premiér Andrej Babiš, polský premiér Mateusz Morawiecki, maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Peter Pellegrini | Zdroj: Úřad vlády ČR

Mimořádné zasedání Evropské rady se uskuteční v neděli 30. června v Bruselu. „Myslíme si, že spitzenkandidáti by neměli obsazovat pozice. Máme nějaké naše personální představy,“ zopakoval český premiér Andrej Babiš.

Konkrétní jména prozradit nechtěl. „Těch jmen je víc za každou frakci. (…) Máme personální představy, je otázka, jak se nám podaří nějakým způsobem ostatní země o nich přesvědčit,“ dodal.

Z vedoucích kandidátů se za lidovce - nejsilnější frakci v Evropském parlamentu - o post uchází Němec Manfred Weber, za socialisty Nizozemec Frans Timmermans a za liberály Dánka Margrethe Vestagerová. Babiš už dříve řekl, že někteří nemají rádi teritorium V4.

„Není to o tom, že bychom zásadně trvali na někom, kdo musí být ze střední nebo východní Evropy. Samozřejmě jsou tam takoví kandidáti, ale je to o tom, aby ten člověk rozuměl našemu regionu a neměl nějaké předsudky a historicky negativní názory z hlediska například našich názorů na migraci, klima či rozpočet,“ uvedl premiér.

Podle Babiše by nebylo dobré, kdyby se ani na nedělním summitu nepodařilo vyřešit obsazení důležitých postů.

„Víceméně asi většina členů Evropské rady počítá s tím, že můžeme jednat celou noc. Myslím, že všichni počítají s tím, že si blokli i to dopoledne v pondělí. Ale uvidíme, možná se to povede a bude to kratší, než (středeční) jednání o nedůvěře naší vládě, které skončilo v půl páté ráno,“ řekl.

Na Babišovo pozvání se v pátek v Hrzánském paláci sešli polský premiér Mateusz Morawiecki, slovenský Peter Pellegrini a maďarský Viktor Orbán.

Je důležité, že do čela Evropské komise nemají podporu spitzenkandidáti, uvedl premiér

Číst článek

Šéfům států a vlád zemí Evropské unie se v noci na 21. června nepodařilo vyřešit složitou otázku nového obsazení klíčových funkcí v evropských institucích. P

ředseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk novinářům tehdy řekl, že na jednání Evropské rady nebyla většina pro žádného kandidáta. Nedělní mimořádné zasedání se koná jen dva dny před ustavující schůzí nově zvoleného europarlamentu.

Babiš zopakoval, že eurokomisařka Věra Jourová z ANO by měla získat lepší portfolio.

„O tom rozhoduje předseda Evropské komise, on má obrovskou moc. Proto je důležité, aby předseda byl alespoň trochu podle našich představ,“ poznamenal. Jourová nyní odpovídá za oblasti spravedlnosti, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti mužů a žen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme