Z Visegrádu na summit o migraci nepojede nikdo. ‚Se závěry bychom nesouhlasili,‘ řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO nepojede na nedělní minisummit o migraci. Nezúčastní se ho žádný z premiérů zemí visegrádské čtyřky. Shodli se na tom, že taková forma jednání se jim nelíbí a rozhodnutí o bezpečnosti Evropské unie se mají dělat pouze na řádných summitech. Své postoje ale v Budapešti sdělili rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi.

Budapešť (Aktualizováno: 16:55 21. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí Visegrádské skupiny a rakouský kancléř na schůzce v Budapešti.

Premiéři zemí Visegrádské skupiny a rakouský kancléř na schůzce v Budapešti. | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

„My jsme se domluvili, že není důvod se účastnit,“ řekl českým novinářům Babiš. Panuje podle něj názor, že nedělní schůzka je „důsledek nějaké situace v Německu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek zahraniční zpravodajky Pavlíny Nečáskové o schůzce V4 v Budapešti

„My máme příští týden Evropskou radu (vrcholnou schůzku EU), kde vlastně o tom budeme jednat. Takže není důvod jít na (nedělní) summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme,“ dodal premiér.

O tom, že visegrádští premiéři nepojedou na minisummit, se před novináři zmínil také maďarský premiér Viktor Orbán.

V4 se shodne s Rakouskem

Rakousko a země visegrádské čtyřky se v mnohém ohledně migrace a bezpečnosti shodují. Třeba v tom, že migrace se má řešit mimo území Evropské unie.

Největší problém je nelegální migrace, řekl premiér Babiš v projevu o Evropské unii

Číst článek

Maďarský premiér Viktor Orbán zdůrazňuje třeba variantu zřizování uprchlických táborů na severu Afriky, konkrétně v Tunisku a Libyi, kde by migrantům Evropská unie zajistila bezpečnost a nutnou pomoc.

To je také jedna z vizí rakouského kancléře Sebastiana Kurze - jeho země už za pár dní převezme předsednictví Evropské rady a už teď má své logo „Evropa, která chrání“.

Uprchlické kvóty už podle Kurze nesmí být tím hlavním tématem, které Evropská unie bude řešit, naopak musí to být společná obrana vnějších hranic a posílení evropské pobřežní a pohraniční stráže Frontex natolik, aby byl schopný garantovat, že směrem k evropským břehům už žádné pašerácké lodě ani nevyplují.

Ne posilování Frontexu

Český premiér Andrej Babiš ale v této souvislosti zdůrazňuje, že nestačí Frontex rozšířit o další síly a investovat do něj víc peněz ale hlavně změnit jeho kompetence.

„My jasně říkáme, že pokud máme navyšovat počet členů Frontexu ze 600 na 10 000, tak je potřeba změnit kompetence. Není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jenom proto, že dělají statistiku ilegálním migrantů místo toho, aby bojovali proti pašerákům,“ řekl v Budapešti český premiér.

Nedělní schůzky k migraci se mají zúčastnit mj. zástupci Německa, Nizozemska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty. Pojede na ni i rakouský kancléř Sebastian Kurz, se kterým se premiéři V4 v Budapešti setkali.

Podle Babiše si ve středu Kurz vyslechl názor Česka, Maďarska, Polska a Slovenska „a určitě ho tam bude prezentovat“. Rakousko má podle premiéra totiž na řešení migrace stejný názor jako visegrádská čtyřka.

Schůzky se nakonec zúčastní i italský premiér Giuseppe Conte. Rozhodl se po telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle dřívějších informací byla Conteho účast nejistá, protože Itálii se nelíbí návrh na vracení migrantů v rámci EU do první země, kterou se běženci do unie dostali.

Lídři V4 chtějí své postoje prezentovat i příští týden na summitu Evropské rady na který už dorazí úplně všichni.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme