Václav Havel byl i slovenským prezidentem. Ne vždy oblíbeným

Václav Havel nebyl samozřejmě pouze českým, ale nějaký čas i slovenským prezidentem. Na Slovensku to ale neměl vždycky jednoduché. Třeba před 20 lety po něm nacionalisté v Bratislavě házeli vajíčka. Řada Slováků mu dlouho vyčítala zánik zbrojního průmyslu na západním Slovensku. Dnes ale jakoby toto vše bylo zapomenuto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad | Foto: Archív Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky

Slovenská premiérka Iveta Radičová se s Václavem Havlem setkala v politice už během sametové revoluce. Tehdy působila jako mluvčí Veřejnosti proti násilí, což byla slovenská obdoba Občanského fóra. Naposledy se potkali před týdnem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o slovenských ohlasech na úmrtí Václava Havla

„Pan Havel se nejen jako spisovatel, ale hlavně jako politik výrazným způsobem podepsal pod podobu našeho světa. Byl to obrovský bojovník za občanská a lidská práva. Člověk, který měl obrovské lidské srdce, člověk, který rozděloval. Měl svoje velké příznivce i obrovské odpůrce. Měla jsem tu čest řadit se k přátelům Václava Havla a dělám to s hrdostí i dnes,“ uvedla Iveta Radičová, kterou Havel podpořil v její prezidentské kandidatuře před volbami v roce 2009.

„Jako dynamicky žil, tak působil i v politice. Spojení literáta, umělecké duše, které se někdo nešťastně snažil označit jako nepolitickou politiku, bylo pro něho tak typické, že je v tom nezastupitelný a nenapodobitelný.“

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel Václav Havel

Václav Havel měl na Slovensku okruh přátel, známých a kolegů, ať už to byli umělci nebo pozdější politici. Měl ale handicap v tom, že Slovensko neznal, říká bez obalu křesťanskodemokratický politik a bývalý předseda slovenské vlády v době federace Ján Čarnogurský:

„Je třeba říci, že slovenské otázce příliš nerozuměl. Jeho postoj v té takzvané pomlčkové válce, to značilo také to, že se v politické politice neuměl natolik orientovat a působit jako v nepolitické politice.“

Havlův dlouholetý přítel, bratislavský sociolog Matin Bútora si naopak myslí, že Havel svojí počáteční neznalost Slovenska dokázal rychle dohonit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobě Václava Havla mluvil na Radiožurnálu bývalý předseda Slovenské národní rady František Mikloško

„On nebyl jako Masaryk. Masaryk jezdil na Slovensko, znal slovenské politiky, slovenskou inteligenci. Václav sem jezdil občas do nějakých kroužků, kde se setkával se umělci, spisovateli a disidenty. Nebyly to žádné pravidelné návštěvy. Když už ale získal nějaký vhled to toho všeho, respektoval Slovensko jako partnera,“ uvádí Bútora.

Václav Havel si na Slovensku i horké chvíle. Bývalý disident a jedna z osobností sametové revoluce František Mikloško vzpomínal na příhodu z 28. října 1991. Václav Havel se tehdy vracel z USA a aby ukázal, že není českým, ale československým prezidentem, přistál namísto Prahy v Bratislavě. Tam ho ale čekala demonstrace nacionalistů, vyzbrojených vajíčky, která začala podle Miloška brzy létat vzduchem:

Ján Čarnogurský popisuje další příhodu z návštěvy obrovského bratislavského sídliště Petržalka:

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém vztahu k Václavu Havlovi mluvil na Radiožurnálu sociolog a bývalý představitel Verejnosti proti násiliu Teror Gál

„O Petržalce se vyslovil, že je to kurník. Bylo v tom hodně pravdy, ale žilo tam sto tisíc obyvatel, pro které to byl jejich domov, měli tam děti, svoje rodiny. Pro ně to nebyl kurník.“

Jedním z největších hříchů, které Václav Havel údajně na Slovensku spáchal, byl zánik zbrojařských továren v pováží na západě Slovenska. Dnes už se ví, že za to nemohl Havel, ale platební neschopnost těch států, které měly zbraně z Československa nakupovat a také rozpad východního bloku.

‚Čas se zastavil‘

V den Havlova úmrtí přišla ze Slovenska celá řada soustrastných ohlasů. Do Česka kondoloval i někdejší veliký Havlův odpůrce, slovenský expremiér Vladimír Mečiar.

„Když ta zpráva obletěla celý svět a tedy i Slovensko, mám pocit, že se pro každého na chvilku zastavil čas. Můžu říci i za Slovensko, že jsme se nějak najednou zastavili. Zastavili jsme se, neboť zemřel Václav Havel. Zemřel veliký Čechoslovák, zemřel veliký Čech a symbol Československa, sametové revoluce a celé přeměny, se kterým jsme se všichni identifikovali,“ uvedl pro Český rozhlas bývalý předseda Slovenské národní rady František Mikloško.

Václav Havel v roce 1990 | Foto: ČTK

„Václav Havel byl člověk slova a já si ho budu pamatovat jako silnou osobnost. Musím také říci, že Václav Havel byl, je a zůstane také slovenským prezidentem. Já i mnoho Slováků jsme pyšní, že jsme měli takového prezidenta,“ řekl Fedor Gál, sociolog a bývalý představitel Verejnosti proti násiliu.

„Mnoho politiků má charisma, Václav Havel je zvláštní tím, že to nebyl technolog moci. Jeho charisma je charisma člověka a člověčiny. Myslím si, že v jeho případě se ‚pravda‘ rovná ‚lásce‘. Ten člověk vyzařoval lásku. Měl lidi rád a takových politiků mnoho není,“ dodal Gál.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Václavu Havlovi mluvil na Radiožurnálu slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko

„Václav Havel patřil k lidem, ke kterým mám zvláštní vztah, protože jsem s nimi prožil ty listopadové dny a týdny, kdy to znamenalo i jisté riziko. Takže je mi smutno. Václav Havel se nedá nahradit nikým jiným,“ řekl slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko.

Vojtěch Berger, Tomáš Pancíř, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme