Václav Havel se po dvou měsících vrací ze Spojených států

Exprezident Václav Havel dnes ukončí dvouměsíční pobyt ve Spojených státech a s manželkou Dagmar se v pondělí vrátí soukromým letadlem Prahy. Bývalý český prezident, který v Klugeho centru Kongresové knihovny ve Washingtonu pracoval na experimentální knize svých reflexí, měl několik veřejných vystoupení a vedl politické debaty s americkými osobnostmi, se chce do zámoří brzy vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Martin Stehlík

V rozhovoru pro Český rozhlas ve Washingtonu uvedl, že se domů těší, obává se ale návratu do prostředí české politické kultury. Obává se, že český politický prostor bude pro něj často důvodem k malomyslnosti.

Bývalý prezident Václav Havel v rozhovoru dále řekl, že si myslí, že jeho boj za lidská práva ještě neskončil, a ohradil se proti tomu, že toto téma patří do minulých časů. Boj za lidská práva podle něj neskončil pádem "železné opony". Je dost tvrdých nelidských režimů na světě, dokonce v Evropě, a podle Havla je téma lidských práv stale živé a je třeba znovu a znovu apelovat na politiky, kteří si myslí, že patří do minulosti.

Amerika je země založená na lidských právech a respektu k nim, řekl Havel. Exprezident po debatách, které vedl ve Washingtonu, Českému rozhlasu řekl, že stále jde o základní lidské svobody, o to, aby lidé nebyli okrádáni, terorizováni a ničeni. Václav Havel nabyl dojmu, že z amerických politiků vyzařuje to, že je práce baví, dokáží být k sobě slušní a zdvořilí, a vyzařuje z nich vyrovnanost a klid.

Havlovi se zdá, že ve zlepšování atmosféry politického života máme opravdu co dohánět. U nás jsme jaksi utrápení, podezřívaví a celé politické dění se stává obskurním představením, uvedl Václav Havel a dodal, ze nic z toho v Americe nepozoroval.

Celý exkluzivní rozhovor s Václavem Havlem o jeho pobytu ve Spojených státech vysílá Radiožurnál dnes po 17. hodině.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme