Václav Havel uspořádal ve Washingtonu tiskovou konferenci

Exprezident Václav Havel na tiskové konferenci ve Washingtonu požadoval propuštění kubánských politických vězňů a přivítal nedávné setkání disidentů na Kubě. Vyzval zároveň k další diskusi a spolupráci opozice na společném cíli. Havel se během svého dvouměsíčního pobytu ve Washingtonu setkal s řadou představitelů kubánského exilu žijících ve Spojených státech. Zdůraznil potřebu solidarity mezi jednotlivými kubánskými skupinami a jednotlivci, kteří tvoří opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel během svého pobytu ve Washingtonu

Václav Havel během svého pobytu ve Washingtonu | Foto: Miroslav Konvalina

"Bez zárodků strukturované občanské společnosti budou jakékoliv budoucí změny směrem k demokracii velmi těžké. Z tohoto hlediska bylo to nedávné setkání velmi důležité, ale mělo by vyústit v jakousi trvalou solidární spolupráci různých skupin. Neměla by to být pouze jednorázová událost či demonstrace," řekl Havel.

Exprezident se vyjádřil i k situaci v Severní Koreji. "Z toho všeho, co já vím, je situace v Severní Koreji nejhorší z totalitních zemí. To ale vůbec neznamená, že i tam se nemohou poměry změnit. Československo mělo nejkonzervativnější a nejrepresivnější komunistický režim ze zemí sovětského bloku a změny proběhly během deseti dní."

Václav Havel se zapojil i do diskuse o disidentech v naší dnešní společnosti. Na dotaz Českého rozhlasu ve Washingtonu řekl, že se disidenti neobjevují tolik ve vládách, protože se vracejí k původním povoláním. Podle Havla nemohla v komunismu vyrůst alternativní politická garnitura profesionálních politiků.

Bývalý český prezident konstatoval, že existuje podvědomá nechuť k bývalým disidentům ve většinové společnosti. Disidenti podle něj nikdy nedávali nikomu sebe za příklad, ale část společnosti, která se přizpůsobila poměrům, je mohla podvědomě vnímat, jako své špatné svědomí, jako důkaz, že se lze chovat jinak a ne se přizpůsobovat.

"Samozřejmě se mohou vynořit i politici, kteří toto vědí a chtějí zdomácnět ve většinovém povědomí. Ti potom tento určitý odpor přejímají a artikulují," dodal Havel.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme