Václav Klaus nadále skeptický k evropské integraci

Proti další integraci evropského kontinentu se v Evropském parlamentu vyslovil předseda české Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Jeho projev ostře kontrastoval s promluvami čelných poslanců Evropského parlamentu i předsedů parlamentů ostatních kandidátských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Předseda Poslanecké sněmovny se nevyslovil proti rozšíření Evropské unie, ale proti převládající logice, z níž vychází dosavadní integrace. Domnívá se, že tento trend nedostatečně respektuje národní svrchovanost a parlamentní demokracii v členských zemích. Právě proto také požádal, aby byla ze závěrečného komuniké vyškrtnuta pasáž na podporu většinového hlasování. Za legitimnější a demokratičtější považuje zachování práva veta pro každý stát.

Klaus se vyslovil pro to, aby příští mezivládní konference, která bude rozhodovat o budoucí podobě Evropské unie, "zastavila plíživé tiché sjednocování" kontinentu.

Klaus připomněl, že proces silnější integrace začal před deseti lety dojednáním maastrichtské Smlouvy o EU, a usoudil, že je načase ho zabrzdit. "Má odpověď je relativně jasná a prostá - musíme zastavit pohyb od mezivládního přístupu k nadnárodnímu, musíme začít obracet některé trendy a tendence poslední dekády. Pokud se nemýlím, sílí v Evropě konsenzus v tomto smyslu."

Klausova slova se v Praze setkala s kritikou. Předseda zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD soudí, že Klausův projev v Evropském parlamentu poškozuje naši republiku. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského nechápe Václav Klaus smysl evropské integrace. Rychetský připustil, že mohlo jít o předvolební gesto a vyjádřil naději, že po volbách snad ODS bude zodpovědnější.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme