Václav Klaus očekáván v Bílém domě Georgem Bushem

Český prezident dnes ve Washingtonu sejde se svým americkým protějškem. Přijetí u George Bushe se Václav Klaus dočká po dvou letech ve funkci hlavy státu. K překvapivé schůzce dojde během jeho soukromé návštěvy Spojených států. Ještě v pátek Američané žádné pozvání pro Václava Klause neměli - v pondělí před polednem se ale rozhodli prezidentovi audienci poskytnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

Prezident Klaus v minulých týdnech vyvinul značné úsilí, aby se v Bílém domě mohl s Bushem setkat a překonat tak neshody kvůli Iráku. Bush včera odpověděl kladně na Klausův dopis, ve kterém mu český prezident po jejich nedávném setkání v Bruselu navrhl, že by se mohli setkat při jeho soukromé cestě do Washingtonu.

Bílý dům vydal v noci na dnešek jen krátké tiskové prohlášení, ve kterém potvrzuje, že prezident Bush přivítá Václava Klause v Bílém domě. Mají mimo jiné diskutovat o transatlantických prioritách, o Iráku, pokroku demokracie ve Východní Evropě a o vývoji na Blízkém východě.

Pracovní setkání má trvat asi půl hodiny a mělo by být - podle našeho velvyslance ve Spojených státech Martina Palouše - pozitivním signálem pro česko-americké vztahy.

Prezident Václav Klaus byl v posledních dvou letech v Americe vícekrát, v Bílém domě ho ale doposud uvítal pouze viceprezident Dick Cheney.

Podle bývalého velvyslance v USA a diplomata Alexandra Vondry naznačuje nestandardně rychlé dojednání návštěvy v Bílém domě výborné vztahy mezi oběma zeměmi. "To svědčí o tom, že minulost je definitivně minulostí a že to je velmi silné gesto z americké strany, že mají zájem na tom rozvíjet s námi a s českým prezidentem produktivní dialog. Je to výborná zpráva."

Otázka víz pro české občany zatím na programu dnešní schůzky oficiálně není. Podle Vondry má ale Česká republika v této oblasti určitou šanci. "Samozřejmě otázkou je, jak ta dohledná doba je vzdálená; není to běh na nějakou úplně krátkou trať. Ale je velmi významná změna, že americká vláda si tento problém a jeho řekněme střednědobé řešení dala do agendy, nabídla určitý program nejen nám, ale celé skupině středoevropských zemí. A teď půjde o to v té střednědobé perspektivě jednoho dvou let získat pro tuto akci i přízeň Kongresu."

Doposud posledního oficiálního pracovního přijetí v Bílém domě se českému prezidentu dostalo v září 2002, a to Václavu Havlovi. Tehdy jednání předcházely měsíce příprav, do Washingtonu přijel dokonce přípravný tým a prezident Havel přiletěl s manželkou leteckým speciálem, na jehož palubě byli novináři, členové ochranky, lékař a zdravotní sestra, fotograf, filmový štáb a pracovníci prezidentské kanceláře.

Václav Klaus je ve Washingtonu soukromě pouze s asistentkou a do Bílého domu ho doprovodí velvyslanec Martin Palouš. Schůzka nebude dlouhá, protože po ní má prezident Bush slavnostní oběd s norským králem Haraldem V. a královnou Soniou.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme