Václav Klaus při ruské návštěvě mluvil hlavně o ekonomice

Prezident Václav Klaus se v Moskvě sešel s premiérem Vladimirem Putinem. Hlavním důvodem jeho cesty je ale předávání ceny pro významného zahraničního investora v Rusku. Tuto cenu každoročně uděluje britská banka a obchodní škola zahraničním společnostem, které v Rusku úspěšně podnikají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec

Schůzka s ruským prezidentem byla spíše neoficiálním setkáním, v jehož rámci došlo k rekapitulaci současných vztahů obou zemí a především ekonomických zájmů. Za stolem z ruské strany byl kromě Putina například i ruský náměstek ministra zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná informuje z Moskvy o návštěvě prezidenta Václava Klause

Rekapituloval vývoj ekonomiky u nás, ale mluvil hlavně o klesajícím významu té evropské. Poznamenal také, že lidé v Evropě a v Americe doufají, že budou stačit technologie, vzdělání, počítače, věda a tvrdé práce nebude třeba, což je obrovská konkurenční nevýhoda. A má prý řadu důvodů věřit, že země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) budou nadále růst.

Václav Klaus je na akci hlavním řečníkem. Jeho předchůdci z loňských ročníků byli například bývalý newyorský starosta Rudy Guiliani, americký ministr obrany Donald Rumsfeld či Gerhard Schröder.

„Pokusím se říci o Rusku pár vět, které nejsou žádnou jeho oslavou, ale ani aprioristickou nesmyslnou kritikou, která nekritizuje dnešní Rusko, ale pořád si vyřizuje svoje účty s Leonidem Brežněvem a se Sovětským svazem. To se mi zdálo vždycky neproduktivní,“ vysvětluje prezident, o čem se chystá před špičkami ruského finančnictví mluvit.

Zítra dopoledne končí krátká návštěva prezidenta Klause setkáním se zástupci významných ruských podniků.

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme