Václav Klaus ve Varšavě

Hlava českého státu se vydala na druhou státní návštěvu. Tentokrát k našim severním sousedům do Polska. Prezident Václav Klaus mluvil se svým polským protějškem Aleksandrem Kwašniewskim o nadcházejících referendech o vstupu do Evropské Unie a také o novém způsobu spolupráce v rámci zemí střední Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stráž u paláce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Prezidenti se dotkli i situace v Iráku. Václav Klaus řekl, že ačkoli Česko není členem bojující koalice, má v oblasti Perského zálivu v přepočtu na počet obyvatel 4x více vojáků než Polsko. Nesmíme dopustit, aby tento konflikt vedl k destabilizaci vztahů mezi Evropou a Amerikou.

"Oba víme, že nesmíme dopustit, aby tento konflikt vedl k destabilizaci světa," řekl novinářům Klaus. Politici podle něj musejí pevně stát nohama na zemi a nesnažit se hledat skulinku, jak se přiklonit buď k názoru Američanů, nebo naopak Evropy.

"Jsme proti tomu, aby takové země jako Česká republika a Polsko byly využívány jako nástroje, to znamená, aby byly stavěny před otázku, zda mají raději Spojené státy či Evropu," poznamenal Kwašniewski.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme