Václav Klaus zahájil v Metropolitním muzeu unikátní výstavu českého umění

Prezident Václav Klaus jezdí do Spojených států několikrát ročně, ale přiznal se, že v New Yorku poměrně dlouho nebyl. Jako první zamířil mezi krajany do - jak to nazval - oázy češství, Národní budovy na Manhattanu. Budovu od krajanů před čtyřmi roky za dolar koupil český stát a nyní ji s velkými komplikacemi opravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Metropolitním muzeu

V Metropolitním muzeu | Foto: Miroslav Konvalina

Krajanům Václav Klaus řekl překvapivou věc - a to, že parlamentní volby, které budou příští rok v České republice, budou velmi nejasné a blízké tomu, co se událo o víkendu v Německu.

Nejzajímavější bylo ale v noci na dnešek otevření výstavy Praha, koruna Království českého v Metropolitním muzeu. Jde o vůbec první českou výstavu v této Mekce amerického umění. Václav Klaus všechny pozval na pokračování této výstavy na jaro do Prahy na Hrad.

Prezident Václav Klaus je dnes ve Washingtonu, bude v Bílém domě hned dopoledne přijat viceprezidentem Dickem Cheneym a poté dalším členem vlády prezidenta George Bushe, ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Na Capitolu Hill se pak setká s předsedou senátního zahraničního výboru Richardem Lugarem.

Když jsme se ptali českého prezidenta na vztahy mezi našimi zeměmi, tak je hodnotí velmi dobře, dokonce se prý mírně stabilizovaly po určitých debatách, které měl před válkou v Iráku. Základním úkolem je podle Václava Klause prezentovat Českou republiku; je to pokračování rozhovorů, které tady ve Washingtonu Václav Klaus vedl naposledy v březnu tohoto roku po nečekaném pozvání do Bílého domu.

Podle českého ministra zahraničí Cyrila Svobody, který se má za nedlouho také setkat s Condoleezzou Riceovou, jsou česko-americké vztahy nejen partnerské, ale vztahy spojenecké, ať už jde o NATO, nebo naši účast v misích. To se nelíbí například poslanci Janu Kavanovi z ČSSD, který se domnívá, že právě "koalice ochotných" nemají smysl, pokud nevznikají na základě mezinárodního práva na půdě OSN.

Z Washingtonu ve čtvrtek ještě přeletí Václav Klaus do Nové Anglie do státu Massachussets. Ve čtvrtek a v pátek tam vystoupí s přednáškami na prestižní Harvardově universitě v Bostonu a poté na Brandeisově universitě ve Walthamu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme