Definitivní dohoda s wagnerovci zřejmě teprve vzniká, píše americký Institut pro studium války

O dohodě navržené běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem po vzpouře žoldnéřů Wagnerovy soukromé vojenské společnosti proti ruskému armádnímu velení se patrně dál jedná. Uvedli to analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Zároveň podotkli, že podle některých ruských informačních zdrojů už vzbouření žoldnéřů začíná mít dopady na ruskou velitelskou strukturu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf wagnerovců vyhrožuje blokádou Rostova na Donu a pochodem na Moskvu

(ilustrační foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

O podobě dohody se ve středu dál pouze spekulovalo. Podle ISW to svědčí o tom, že je teprve dotvářena, nejasnosti ohledně přesunů wagnerovců v Bělorusku.

Lukašenko touží po loajálnosti wagnerovců. Ti slouží tomu, kdo platí, říká běloruský exulant Jandjuk

Číst článek

Šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pátek přiměl tisíce svých bojovníků, aby se na znamení nesouhlasu s ruským armádním velením vydali z Ukrajiny přes Rostov na Donu na jihu Ruska směrem na Moskvu. V sobotu ale šéf wagnerovců tažení odvolal na základě mlhavé dohody s Kremlem, kterou zprostředkoval Lukašenko.

Analýza ISW také poukazuje na to, že podle nejmenovaného prominentního ruského proválečného blogera nyní velitelská struktura ruských ozbrojených sil prochází „zátěžovým testem loajálnosti“.

Valerij Gerasimov si podle tohoto internetového komentátora uchová funkci náčelníka generálního štábu, ale už nebude mít zodpovědnost za ruské aktivity na Ukrajině. Jiný ruský zdroj podle ISW uvedl, že generální štáb ruských sil zahalila „atmosféra podezírání“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme