Norsko zatím nebude očkovat vakcínou AstraZeneca. Počká na posouzení možných komplikací

Norsko zatím neobnoví očkování vakcínou proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. S odvoláním na své zdroje to uvedla norská televize TV2. Používání této vakcíny norské úřady pozastavily před dvěma týdny poté, co bylo po jejím podání několik lidí hospitalizováno s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Někteří z nich později zemřeli.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína od společnosti AstraZeneca | Foto: Sultan Mahmud Mukut | Zdroj: Reuters

Dánsko již ve čtvrtek oznámilo, že potřebuje více času na posouzení, zda mezi vakcínou a zmíněnými komplikacemi není souvislost. Země proto nebude vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, používat ani další tři týdny.

AstraZeneca po kritice z USA upravila výsledky studie, účinnost snížila na 76 procent

Číst článek

Jak dlouho si chce nechat na další rozhodování o osudu vakcíny Norsko, není známo. Norský ústav veřejného zdraví by měl oficiálně zveřejnit své stanovisko ve 12.00 SEČ.

Řada evropských zemí v uplynulých dvou týdnech pozastavila podávání vakcíny od AstraZenecy. Mnohé z těchto států ale obnovily očkování poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že vakcína je bezpečná.

Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem dodala, že zatím není možné zcela vyloučit souvislost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží a že zkoumání těchto případů bude pokračovat.

V Norsku se u pěti lidí naočkovaných vakcínou od AstraZenecy objevila kombinace krvácení, krevních sraženin a nízkého počtu krevních destiček a tři z nich později zemřeli. Další žena zemřela na krvácení do mozku. Všichni postižení byli poměrně mladí a není známo, že by trpěli nějakou vážnou chorobou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme