Vakcínu AstraZeneca by neměli dostávat ani starší 60 let, uvedl zástupce Evropské lékové agentury

Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce Evropské lékové agentury Marco Cavaleri, jehož v neděli citovala agentura Reuters. Některé země se kvůli riziku krevních sraženin už rozhodly tento přípravek nepoužívat pro lidi mladší 60 let. Česko zatím podle ministerstva zdravotnictví změnu v očkování neplánuje.

Řím (Aktualizováno: 9:02 14. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EMA dosud tuto vakcínu označovala za vhodnou pro všechny věkové skupiny s tím, že onemocnění covidem-19 je větší riziko než případné komplikace po podání vakcíny. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Evropská léková agentura dosud tuto vakcínu označovala za vhodnou pro všechny věkové skupiny s tím, že onemocnění covidem-19 je větší riziko než případné komplikace po podání vakcíny. Přesto některé země včetně Itálie přestávají AstraZenecu podávat lidem mladším 60 let.

Změna kontextu

„V kontextu pandemie jsme zastávali názor, že prospěch z vakcíny je výhodný pro všechny věkové skupiny,“ řekl Cavaleri v rozhovoru s italským listem La Stampa. V lékové agentuře odpovídá Cavaleri za její vakcinační strategii.

Vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson nakonec budou jen pro pacienty starší 60 let

Číst článek

Počet lidí s covidem-19 ale klesá a je známo, že těm mladším hrozí menší riziko komplikací. Cavaleri řekl, že bude lepší používat mediátorové vakcíny RNA, tedy takové, které neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru, což jsou přípravky firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Na otázku, zda by se měly zdravotnické úřady jednotlivých zemí vyhnout podávání přípravku AstraZeneca i lidem starším 60 let, Cavaleri přitakal: „Ano, a mnoho zemí jako Francie a Německo to zvažují, protože je k dispozici větší množství vakcín mRNA.“

Česko bez reakce

České ministerstvo zdravotnictví ve středu doporučilo, aby se vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson neočkovali lidé mladší 60 let. Kdo už dostal první dávku látky AstraZeneca, bude jí i doočkován. Tento postup předtím doporučila Česká vakcinologická společnost.

Žádnou další změnu nyní neplánuje. „Situaci společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který má v Evropské lékové agentuře své zástupce, sledujeme. V současné době nejsou k dispozici data, která by ukazovala na nutnost takto zásadně omezit očkování těmito vakcínami. V tomto směru se oficiálně nevyjádřila ani Evropská léková agentura,“ uvedla v pondělí pro server iROZHLAS.cz mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme